Ако не бъде предоговорено увеличението на заплатите, ще се отвори една много голяма дупка във финансите на държавата. Това са заплатите за полицаи, военни, както и формули, по които се изчисляват средства, свързани със средната заплата. Ако решим да спазим всички закони, които са приети в парламента, ще се чудим откъде да намерим достатъчно приходи, за да финансираме тези разходи”, каза Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
Според нея дефицит има, но "тези 18 млрд. лева са измислено число". В края на годината ще се разбере неговия размер, уточни икономистът.
По думите й разходите надвишават приходите в отменения в четвъртък проектобюджет за 2025 г., каза Георгиева.
„Предложеният Бюджет не отговаряше на никакви условия за финансова стабилност. В резултат на разликата между приходите и разходите, ние генерираме дефицити вече много години по ред. Има граница, до която това е възможно да се търпи”, каза Георгиева.
Михаил Кръстев - изпълнителен директор на Съюза за Стопанска инициатива каза, че винаги временните дефицити са се погасявали с пари от фискалния резерв. „Не е някаква голяма драма, така или иначе и през тази година има предвидени над 3 милиарда дългови емисии от страна на Министерството на финансите и предстои и дълг да теглим”, каза той.
„2025 г. Бюджетът трябва да определи каква ще бъде фискалната политика оттук нататък – дали ще бъдат подпомагани малки и средни бизнеси чрез участието им в оперативни програми. Трябва да знаем записаните в разходната част като нормативни документи дали да не бъдат отменени в парламента”, допълни Кръстев.