Кабинетът гласува промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, който предвижда и закриването на фонд „Тютюн”, който имаше задълженията да осъществява държавното подпомагане на сектора.
Отменят се също разпоредбите, свързани с разпределение на квотите за производство и регулацията на изкупните цени на тютюна, премирането и безвъзмездното предоставяне на семена на тютюнопроизводителите.
В бъдеще за подпомагане ще се прилага общият режим за земеделските производители, съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители, т. е. те ще подлежат на вписване в регистъра по чл. 7 от същия закон.
Държавното регулиране на производството, изкупуването и търговията с тютюн до края на 2006 г. се осъществява чрез използването на инструменти, предвидени в Закона за тютюна и тютюневите изделия. С влизането на България в ЕС действащата законова уредба се запазва с оглед предвидената в Договора за присъединяване възможност помощите, установени в държавата-членка преди датата на присъединяването, да продължат да се прилагат до края на третата година от присъединяването.
Срокът за държавно подпомагане на сектора по тези схеми изтече на 31 декември 2009 г. и след тази дата всяка помощ, насочена към тютюнопроизводителите в България, се счита за „нова помощ”.
През тригодишния период, в който продължи държавното подпомагане на тютюнопроизводителите в България, е приет Регламент за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти. Той налага на България пълното премахване на регулирането в сектора, в т. ч. отпадането на квотите за производство и субсидиране, и функционирането му на пазарна основа.