Днес почитаме жертвите на комунистическия режим. На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици - жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011-та година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов.
Тази година в София ще има поклонение пред Мемориала и параклиса пред НДК. То се организира от евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. "Нека да се съберем всички, които знаем истината, независимо от кои партии и движения, и почетем нашите свидни жертви!", призова Ковачев.
Във Велико Търново Денят на почит към жертвите на комунистическия режим ще бъде отбелязан с общоградско поклонение пред възпоменателния кръст в парка "Дружба", където са били изпълнявани присъдите.
На старите гробища във Велико Търново, където са били убивани жертвите на Народния съд и комунистическите репресии след 9 септември 1944 година, заупокойна молитва от 12 часа ще отслужи отец Асен. В центъра на Велико Търново е подредена фотодокументална изложба, която за първи път изнася имената на жертвите от Велико Търново и региона.
"След като повече от две години събирахме и съпоставяхме информацията, стигнахме до 273 жертви, хора, убити без съд и присъда, безследно изчезнали от Велико Търново и региона, и с изпълнени тук смъртни присъди“, поясни Венелин Иванов, председател на сдружението "Генерал Сава Муткуров", инициатор на изследването.
Имаме нужда от този ден на почит, казва бившият заместник-кмет на Велико Търново Иван Панайотов, чиито семейни приятели са били сред жертвите на Народния съд.
"Тук по най-жесток начин са ги избивали. Те не са имали никакви прегрешения. Били са търговци, били са обикновени граждани, но покрай сухото и мокрото изгаря", заяви Панайотов.
Наш дълг е да помним историята, защото забравата ражда нови тирании. Свободата и демокрацията никога не са даденост – те са отговорност на всяко поколение. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, цитиран в публикация на фейсбук страницата на Министерския съвет по повод днешния ден, в който отдаваме почит пред паметта на жертвите на комунистическия режим.
Пред Мемориала на жертвите на комунизма в София се проведе възпоменателна церемония по повод 80 години от началото на един от най-мрачните периоди в българската история. На събитието присъстваха представители на политически партии, общински съветници и духовници, които сведоха глава в памет на загиналите.
Сред присъстващите бяха представители на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, включително министърът на външните работи Георг Георгиев, Елисавета Белобрадова (ПП-ДБ), Мартин Димитров (ПП-ДБ), Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), Христо Гаджев (ГЕРБ), Валентин Тончев (ДПС), генерал Атанас Атанасов (ПП-ДБ), Божидар Божанов (ПП-ДБ), както и други политици и общественици.
Мартин Димитров коментира пред медиите и предложените съкращения в гранична полиция, като подчерта, че целта е освобождаването на служители в пенсионна възраст, докато увеличението на заплатите трябва да се отнася само за полицаи, които реално изпълняват полицейски функции. Той определи предложението за 50% увеличение на заплатите в МВР като "нечувано" и подчерта необходимостта от реформи.
Мартин Димитров подчерта, че е необходимо трагичните събития от комунистическия режим да се изучават в учебниците по история, за да не се допускат подобни диктатури в бъдеще. Той отново призова за приемането на законопроекта за премахване на комунистическите паметници, като подчерта, че паметниците трябва да бъдат преместени в музей, за да могат хората да ги посещават по желание.
Валентин Тончев от ДПС-ДПС заяви, че свободата е свещена и трябва да се помни цената, която много хора са платили за демокрацията. Той коментира и предстоящите бюджетни мерки, като отбеляза, че в управляващото мнозинство има разбирателство относно пътя на България към еврозоната. По думите му, предложените от министър Петкова мерки целят спазването на необходимите критерии за членство, а бюджетът трябва да гарантира дефицит под 3% и разходи в рамките на 40% от БВП.
Министърът на външните работи Георг Георгиев заяви, че споменът за жертвите на комунизма трябва да бъде не само почитан, но и съпроводен с реални действия, които да утвърждават демократичните ценности. По отношение на ситуацията с кораба "Вежен", той увери, че българският консул в Стокхолм вече се е качил на борда. По думите му ситуацията се следи отблизо.