Десетки хиляди протестиращи блокираха три ключови моста на река Дунав и парализираха втория по големина град в Сърбия - Нови Сад.
Отчаяната управляваща партия на балканската страна отправи строго предупреждение - не към протестиращите, а към контролираната от държавата Радио-телевизия /РТС/ за това, че е отразила случващото се, започва материала си New York Times, цитиран от БГНЕС.
След като в продължение на три месеца не обръщаше внимание на демонстрациите, организирани от студенти в цялата страна, държавната медия, която отдавна е пропаганден мегафон на президента Александър Вучич, внезапно превключи на друга скорост и постави протестите в Нови Сад на първо място в новинарските си емисии.
Още по-лошо, поне за управляващата партия, е, че държавната телевизия съобщава факти, без да обявява протестиращите за "предатели, платени от чужди разузнавателни служби", или за "марионетки на опозицията", както се случваше в миналото.
Сръбската прогресивна партия на президента Вучич се оплака в необичайно изявление от "скандалния репортаж" на РТС, заявявайки, че тя "грубо злоупотребява с журналистическата професия, като застава на страната на "политици, които ще разрушат конституционния ред на Република Сърбия".
Контролът върху медиите е основен стълб на системата при управлението на Вучич, което му позволяваше да преодолява многобройните протести в миналото, като демонизира и дискредитира протестиращите, и да запази твърдата хватка върху властта повече от 12 години.
Сега обаче мнозина се питат дали този контрол не се изплъзва, а с него може би и все по-авторитарното управление на президента.
"Това е малка, но може би революционна промяна", каза Жасмина Паунович, ветеран от държавното обвинение в столицата Белград.
Тя каза, че с години лоялните на Вучич вече са колебливи, тъй като "се отърсват от страха си" да не загубят държавните си постове или да бъдат подложени на дисциплинарно наказание. Според Паунович много съдии и прокурори, които познава, сега подкрепят студентите, дори прикрито, въпреки че в крайна сметка кариерата им зависи от държавата.
Адвокатската колегия на Сърбия гласува членовете й да преустановят работата си за един месец в знак на солидарност със студентите, които барикадираха учебните заведения в цялата страна.
Протестите в Нови Сад се провеждат от три месеца, след като структурна повреда на новоремонтирана железопътна гара в града уби 15 души. Те привлякоха не само студенти от местните университети и от тези в Белград, но и огромни тълпи от възрастни хора, разгневени от корумпираната система.
Срутването на бетонния навес на 1 ноември смаза хората под него и предизвика разрастващото се като снежна топка протестно движение, което беше мотивирано от убеждението, че за трагедията са отговорни чиновническата небрежност и подкупите. Гарата беше ремонтирана от консорциум от държавни китайски компании, а работата по козирката беше извършена от частен сръбски изпълнител, подкрепян от длъжностни лица.
Днешните протести представляват най-големия изблик на недоволство след мащабните демонстрации в края на 90-те години на миналия век срещу Слободан Милошевич.
Вучич обаче не показва признаци на отстъпление. Миналата седмица той освободи от длъжност министър-председателя Милош Вучевич, верен съюзник, бивш кмет на Нови Сад и председател на управляващата Сръбска прогресивна партия /СПП/.
Но Вучич, уверен, че партията му ще може да победи разединените опозиционни формации на евентуални нови избори, предвид неравностойните условия за участие във вота, обеща да премине в настъпление срещу политическите си опоненти и да свика общи избори, ако парламентът не подкрепи ново правителство по негов вкус.
"Няма да дам на никого тази държава на поднос", заяви той пред свои поддръжници. "Ще се боря, ще се боря, ще се боря!".
Небойша Владисавлевич, професор по политически науки в Белградския университет, описа Сърбия като "диктатура, прикрита зад квази демокрация", която, подобно на други посткомунистически държави като съседна Унгария, "е по-малко репресивна, но много по-манипулативна".
Според него внезапната промяна в посланията на държавната телевизия RTS "е просто част от играта, за да се покаже, че има поне малко справедливо медийно отразяване". Проф. Владисавлевич подчерта, че дори и без държавните телевизия и радио да са твърдо на страната на президента, Вучич все още контролира батарея от мощни медийни оръжия, като частната телевизия Pink, която остава непоколебимо лоялна. Редица ежедневници също не показват признаци на колебание в подкрепата си за президента.
Медии като Informer, злобно куче за атаки срещу противниците на властта, набеждават студентските активисти за предатели, служещи на съседна Хърватия - основен враг на Сърбия по време на войните в началото на 90-те години.
Мила Паич, студентка в университета в Нови Сад, която активно участва в организирането на протести, посочи, че е била представена от медиите, подкрепящи правителството, за "психически нестабилна", демонизирана и обявена за "антисръбска". Informer публикува видеозапис, в който тя спори с приятеля си, и твърдеше, че двойката се кара за "тайно финансиране от чужбина."
Според студентката историята в таблоида е "напълно измислена" и превръща "един обикновен спор между двама души на 20 години в национален скандал". Паич заяви, че преходът на държавната телевизия към по-благосклонно отразяване на протестите "не е огромна крачка напред, но е малка стъпка в правилната посока".
Проф. Владисавлевич тълкува осъждането на журналистите от РТС от страна на управляващата партия за обективното отразяване на събитията в Нови Сад като "изпреварващ ход за поддържане на реда" и послание към базата на партията, че "нищо не се е променило".
"Те се притесняват, че медиите могат да се обърнат срещу тях. Притесняват се за армията, за прокурорите, за всички, но все още не сме достигнали критичната точка", обясни той.