Еманюел Макрон заяви, че ЕС ще се защити, ако интересите му бъдат накърнени, а лидерите на блока призоваха за преговори, но при необходимост и за твърд отговор на заплахата на Доналд Тръмп от уикенда за налагане на наказателни мита.
„Ако търговските ни интереси бъдат атакувани, Европа, като истинска сила, ще трябва да се наложи и следователно да реагира“, заяви френският президент, пристигайки за неофициална среща по въпросите на отбраната с други лидери в Брюксел в понеделник, предаде The Guardian.
Последните „избори и изявления“ на администрацията на новия президент на САЩ „подтикват ЕС да бъде по-единен и по-активен, за да реагира на въпросите на колективната сигурност“, каза той.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви, че ЕС е достатъчно силен, за да реагира на евентуални търговски налози от страна на САЩ, но „целта трябва да бъде нещата да водят до сътрудничество“. Ръководителят на външната политика на блока Кая Калас заяви, че в търговската война „няма да има победители“.
Според нея Европа и САЩ се нуждаят едни от други, а полският министър-председател Доналд Туск заяви, че търговската война е „пълна грешка“ и трябва да се направи всичко възможно, за да се спре борбата между съюзниците „пред лицето на руската заплаха или китайската експанзия“.
Датският министър-председател Мете Фредериксен заяви, че Копенхаген по принцип „никога няма да подкрепи воюващи съюзници“, но „[ако администрацията на Тръмп наложи] тежки мита на Европа, се нуждаем от колективен и силен отговор“.
В събота Тръмп наложи мащабни мита върху стоки, внасяни от Канада, Мексико и Китай, което предизвика ответни мерки от трите държави. В неделя вечерта той заяви, че нови мита за ЕС „със сигурност ще има“.
Президентът на САЩ повтори отдавнашните оплаквания от размера на търговския дефицит на САЩ с блока и поиска Европа да внася повече американски автомобили и селскостопански продукти. „Това със сигурност ще се случи с ЕС, мога да ви кажа“, каза той.
Тръмп заяви, че няма конкретни срокове за въвеждането на европейските мита, но това „ще стане съвсем скоро“. В петък той заяви пред репортери, че „абсолютно, абсолютно“ ще ги наложи. „Европейският съюз се отнася с нас толкова ужасно“, каза той.
По време на първия си мандат Тръмп наложи мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС, който отвърна с търговски налози върху емблематични за САЩ стоки от републиканските щати като мотоциклети Harley-Davidson, бърбън, деним и портокалов сок.
Преди последната заплаха на Тръмп Европейската комисия заяви, че съжалява за решението му да наложи мита на Канада, Мексико и Китай.
„Търговските и инвестиционните ни отношения със САЩ са най-големите в света“, заяви в неделя техен говорител. „Залогът е голям. Тарифите създават ненужни икономически сътресения ... и са вредни за всички страни.“ Те заявиха, че ЕС „ще отговори твърдо на всеки търговски партньор, който несправедливо или произволно налага мита върху стоки от ЕС“.
Лидерите призоваха за повече диалог с Вашингтон. Ирландският министър-председател Мишел Мартин заяви, че ЕС и САЩ „трябва да работят заедно конструктивно“ в областта на търговията, тъй като протекционизмът би навредил на гражданите, „където и да пребивават“.
Министър-председателят на Финландия, Петери Орпо, също заяви, че Европа трябва да преговаря с Тръмп по въпросите на търговията. „Няма да започвам война, искам да започнем преговори“, каза той и добави, че най-голямата заплаха за Европа е Русия.
Други участници в срещата подчертаха необходимостта от твърд и единен отговор. Министър-председателят на Люксембург Люк Фриден заяви, че отговорът на търговските тарифи е „да се отговори със същите мерки“, но тарифите „винаги са лоши“.
Испанският министър на икономиката Карлос Куерпо заяви пред радио RNE, че ЕС е отворен към търговията и подкрепя глобализирания пазар, но не бива да бъде наивен и ще защитава своите компании, за да гарантира, че те са в състояние да се конкурират при равни условия.
Френският министър на промишлеността Марк Фераси заяви в неделя вечерта пред радио France Info, че търговските преговори с Вашингтон трябва да въплъщават „форма на динамика на силата“. Блокът трябва да изчака окончателното решение на Тръмп, но отговорът трябва да се подготви още сега, каза той. За да бъде ефективен, всеки „отговор трябва да се съсредоточи върху продукти, които са важни“ за САЩ, и да бъде „хапещ“ - което означава, че трябва „да окаже въздействие върху американската икономика, за да има надеждна заплаха в преговорите“.
Вероятният следващ канцлер на Германия, лидерът на консервативната опозиция Фридрих Мерц, заяви, че Тръмп бързо ще осъзнае, че наложените от него мита „няма да бъдат платени от тези, които внасят в Америка..., а от потребителите в Америка“.
Управителят на френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало заяви, че митата, които Тръмп вече е наложил, са „брутални“. Според него те ще увеличат икономическата несигурност и са обезпокоително развитие.