Третата версия е малко деликатна и неудобна за признаване: Шведските институции са си свършили работата професионално и отговорно за има-няма една седмица и поставиха точка. Съгласете се, че е трудно за вярване. Няма как да е минало без тайни и неприлични договорки, без един-два телефона на Борисов към шведския крал Карл XVI Густаф и прочие потайности.
Ако се опрем на проучванията на Иван Хаджийски за народопсихологията ни, ще трябва да признаем нещо, което не обичаме да ни се припомня. Българите нямаме доверие в нашите правоохранителни органи и в правосъдната система. Затова съзнателно или не пренасяме това свое отношение и към правовите органи и на други страни – т.е. не само у нас е кочина и другаде е.
Тук обаче идва един пример, който вече сме позабравили. Говоря за либийския танкер „Бадр“, който се оказа в капан на бургаското пристанище. Пет години н