"В предишните години сме имали балансирани бюджети, имали сме бюджети на излишък. Докато в последно време се забелязва едно отстъпление от тази така важна за Валутния борд фискална стабилност. И неслучайно БНБ, в един от докладите си, обърна специално внимание върху факта, че фискалната стабилност на страната е застрашена. Това е дипломатичен израз на становището, че е застрашен Валутният борд." Това мнение изрази в ефира на предаването "Денят с В. Дремджиев" бившият вицепремиер и министър на социалната политика Лидия Шулева.
И поясни:
"Ние нямаме никакъв друг шанс да излезем от борда освен влизайки в еврозоната. Има държави, които са излезли - неведнъж е споменавана Аржентина - но с излизането от борда те все още вече 10 г. имат почти 100% инфлация. Така че ние нямаме никакъв друг шанс да излезем от борда освен да се присъединим към еврозоната. Много хора не си дават сметка, че стоенето във Валутен борд крие сериозни рискове. Защото живеем в изключително турбулентни времена. Утре или вдругиден не се знае какъв ще бъде съставът на парламента. Не е ясно на кой какво ще му хрумне. Не са случайни приказките, че България трябва да излезе от еврозоната и от НАТО и да се присъедини към БРИКС и нейната хипотетична валута. Много е важно в тези смутни времена страната да държи правилния курс, който ще гарантира стабилност от една страна, и спестяванията на хората, от друга страна."
По думите й има една илюзорна представа, според която Валутният борд е вечен.
"Той изобщо не е вечен. За една нощ хората могат да се събудят с друг курс и с обезценени спестявания. Силно се надявам и стискам палци на Росен Желязков и на управляващото мнозинство да подкрепят бюджет с поне 3% дефицит. Предполагам, че на начислена основа ще бъде по-нисък дефицитът. Обикновено той излиза някъде март месец", обясни Шулева.
Бившият вицепремиер смята, че правителството ще иска да се застрахова по всякакъв начин за това да получим положителен конвергентен доклад.
"Защото при най-малките съмнения за устойчивост по отношение на фискалната стабилност, това би генерирало реакции от страните членки на ЕС. Друго, което е изключително важно - правителството трябва да представи и една много добра 3-годишна рамка за развитие на държавните финанси. Защото това е другото нещо, което се гледа. Всички тези фактори имат отношение към един положителен доклад", допълни специалистът.
"Задачата на Министерство на финансите никак не е лека и се надявам всички експерти от ведомството да работят денонощно, за да постигнат в перспектива една устойчивост на държавните финанси. Защото това е от ключово значение за всички. Една такава устойчивост и положителен конвергентен доклад ще изиграят фундаментално значение за икономиката на страната ни. Политическите турбуленции и дебатите около 18-милиардния дефицит създават една неустойчива бизнес среда. Притеснително е, че много чуждестранни инвеститори напускат страната. Те просто не усещат стабилност у нас. Ние имаме нужда да възстановим фискалната си стабилност, за да могат хората да са спокойни, че спестяванията им ще бъдат гарантирани", каза още Шулева.