НОВИНИ


Рюте: Европа и Канада са увеличили разходите за отбрана с 20% през 2024 г.

1 1543 07.02.2025
Рюте: Европа и Канада са увеличили разходите за отбрана с 20% през 2024 г.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте БГНЕС

Разходите за отбрана на европейските членове на НАТО и Канада са се увеличили с 20% през 2024 г. в сравнение с предходната година.


Това подчерта генералният секретар на алианса Марк Рюте, цитиран от "Ройтерс".

 

Членовете на НАТО са изправени пред подновен натиск от президента на САЩ Доналд Тръмп да увеличат разходите си за отбрана, което той често изискваше по време на първия си мандат на поста.



Много членове бяха нетърпеливи да демонстрират, че са възприели посланието му и вече са увеличили военните разходи, особено след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

 

НАТО отбеляза, че увеличението от 20% от членовете на алианса извън САЩ е довело общите им разходи за отбрана до над 485 милиарда долара.

 

"Очаквам с нетърпение да посрещна министри на отбраната в НАТО следващата седмица, където ще говорим за повече и по-добри инвестиции в отбраната", посочи Рюте в отговор на запитване на "Ройтерс" относно последните данни за разходите.

 

"Сумирахме разходите. Те се увеличават. Всъщност разходите на Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., което води до общите допълнителни инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара."



НАТО заяви, че за момента не може да предостави повече данни. Но се очаква да публикува повече на срещата на министрите на отбраната на алианса следващата сряда, която ще включва дебют на шефа на Пентагона на Тръмп Пийт Хегсет.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама