България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл".
България се нарежда на 76-о място сред 180 страни.
Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки.
От публикуваните данни става ясно и че Дания отново оглавява класацията - с 90 точки, а на дъното ѝ остават държави като Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки.
Като най-големи предизвикателства пред страната ни, са посочени "борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението".
От асоциация "Прозрачност без граници" напомнят и че Индексът използва данни от 13 независими източника, включително Световната банка и Световния икономически форум.
"Трябва да се затвори кръга от закони, които са с антикорупционен характер и дават възможност на гражданите да бъдат чути като регламентирането на защита срещу т.нар. дела „шамари“ и извеждането на светло на лобистките практики в държавното управление. Без тези промени не можем да очакваме финансиране от ЕС, както и придвижване на членството ни в ОИСР.
В годините държавата отделя немалко средства за органите, ангажирани с борбата с корупцията, правната рамка еволюира, макар и под външен натиск, особено в областта на наказателното правораздаване и сме изправени пред все по-широките правомощия на антикорупционните органи. Резултатът от приложението е повече от съмнителен. Ако очакваме прогрес, то трябва да се работи там, където дефицитът е най-голям – организационната култура и развитие на кадрите.“, заяви Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници“.
Докладът на Transparency International тази година се фокусира върху опустошителното влияние на корупцията върху климатичната криза и разкрива тревожната връзка между високите нива на корупция и забавянето на ефективните климатични политики. По-голямата част от средствата, предназначени за борба с климатичните промени, са изложени на риск от злоупотреби, а липсата на прозрачност в управлението на тези фондове компрометира усилията за екологична устойчивост.
С резултат от 43 точки България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор – резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми.
Индексът, който измерва нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие.
Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.
Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна.
Характеризирайки обществената среда, не можем да пренебрегнем факта, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността на изборите е поставена сериозно под съмнение.
Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо.
Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения.
Гражданското общество е подложено на последователни и все по-яростни атаки, които целят стигматизиране и заглушаване на гласовете, които настояват за прозрачни и отчетни институции, независима съдебна власт, спазване на правата на човека, подкрепа на уязвими групи, опазване на околната среда. Тези атаки идват включително от парламентарно представени политически сили, които неколкократно внасят в Народното събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.
Шокиращо е положението в Русия: Страната се намира на 157-о място от 180 страни с 22 точки. По този срамен рейтинг тя се равнява на Хондурас и Ливан. Руски медии припомнят, че на 24 април 2024 г. Путин обявил, че "борбата с корупцията дава добри резултати". Да не забравяме, че Сотир Цацаров като главен прокурор изпращаше български обвинители на обучение в Москва как да борят корупцията...
Украйна заема 105-а позиция с 35 точки, но все пак е с 52 места преди Русия, отбелязват от "Трансперънси интернешънъл".