![Депутатите приеха правила за избор на председател и членове на КЕВР](https://frognews.bg/images2/thumbs16x9/600/942354367_kevr-bgnes.jpeg)
Със 109 гласа „за” народните представители приеха процедурните правила за избор на председател и двама членове на КЕВР.
В пленарната зала ПП-ДБ отново поискаха правилата да бъдат променени и да се заложат по-дълги срокове, но управляващите не одобриха идеята.
Така парламентарните групи имат седем дни да номинират експерти, които да бъдат изслушани от Комисията по енергетика. Двамата членове ще отговарят за ресорите „Енергетика” и „Водоснабдяване и канализация”.
Процедурните правила бяха гласувани със 109 гласа "за", 75 - "против" и 28 - "въздържал се". Правилата подкрепиха депутатите от управляващото мнозинство - 66 от ГЕРБ-СДС, 13 от "БСП-Обединена левица", 12 от ДПС-ДПС, 18 от "Има такъв народ".
Против бяха двама от депутатите на ПП-ДБ, групата на ДПС-Ново начало, "Възраждане" и тази на "Морал, единство, чест". 28 от депутатите на ПП-ДБ гласуваха с "въздържал се".
Дебат предизвика предложението на "Демократична България" за допълнителни проверки и данни на лицата, които ще бъдат издигнати, сред които справка от прокуратурата за висящи производства от прокуратурата, справка за използвани срещу лицето специални разузнавателни средства, справка от Национална агенция по приходите за констатирани несъответствия между доходите на лицето и неговото имущество. Божидар Божанов заяви, че по този начин се опитват да предотвратят ваденето на "скелети" от гардероба на въпросните кандидати, които впоследствие да бъдат използвани срещу тях. Предложенията бяха отхвърлени от пленарната зала с гласовете на управляващото мнозинство.
Народното събрание избира поотделно председателя и двама членове на комисията за енергийно и водно регулиране - един в областта на енергетиката и един в областта на водоснабдяването. Гласуването е явно чрез компютъризираната система за гласуване. Ако има няколко кандидати за една длъжност, гласуването се извършва по азбучен ред на собствените имена на кандидатите, освен ако Народното събрание реши друго. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати за съответната длъжност са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за”.
Когато никой от кандидатите за съответната длъжност не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за”. Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите за съответната длъжност не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор, предвижда гласуваната процедура за избор.