НОВИНИ


Молекулярен биолог посочи как да ограничим вредата от стреса, лягането по едно и също време е ключово

0 2303 17.02.2025
Молекулярен биолог посочи как да ограничим вредата от стреса, лягането по едно и също време е ключово
Проф. Милена Георгиева

„Качественият сън е много голяма част от пълноценния живот. Когато говорим за здравословен начин на живот, всички фактори, които определят нашето съществуване, имат много голямо значение – сън, хранене, физическа активност, модериране на стреса. Всички знаем за тях, но им обръщаме много малко внимание.“


Това заяви в предаването „Тази сутрин“ проф. Милена Георгиева от Института по молекулярна биология на Българската академия на науките. По думите ѝ безсънието може да се превърне в много сериозен хроничен стрес.





„Хроничният стрес води до дистрес и съответно до много сериозно повлияване на цялостната физиология. И не говорим само за органи и тъкани, говорим за клетки“, обясни тя.

 

„Когато в ежедневието ни стресът присъства постоянно, трябва да осъзнаем, че това е вреден навик, вреден фактор, това е хроничен стресор за нашия организъм. Трябва да се търсят алтернативни подходи за справяне с този стрес. Лягането по едно и също време, избягване на синята светлина преди лягане – можем да я ограничим и да редуцираме вредата от този фактор, ако осъзнаваме до каква степен повлиява цялата ни физиология“, уточни тя.

 

Д-р Георгиева обясни, че подвластието на вреди фактори и навици води до забързано биологично остаряване.


„От молекулярна гледна точка - онова, което се случва с нас, когато не спим качествено и сме подвластни на вредни фактори, е на много дълбоко ниво. А всички тези фактори водят до забързано биологично остаряване. Справянето със стреса изисква усилия и работа отвътре навън. Не е трудно“, подчерта тя.


„Можем да се опитаме да намалим вредата на синята светлина преди лягане. Можем да се опитваме да наложим практики на здравословен сън, които да бъдат приети от цялото семейство. Не е невъзможно. Защото, наистина – когато не спим качествено, когато не се храним качествено – ние повлияваме цялата си физиология и наследственост. И лошото е, че когато това се превърне в хронично, ние го предаваме на следващите поколения. Това се случва през гените и начина, по който те функционират. Ние не предаваме само наследственост. Ние предаваме преживявания и начин на живот на нашите бъдещи поколения“, посъветва още д-р Милена Георгиева.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама