Повишените публични разходи в отбранителния сектор са донякъде отчетени в цените на акциите. Те се търгуват на много високи нива. Пазарът не оценява риска от текущите преговори между САЩ и Русия и евентуалната възможност от постигане на споразумение.
Това би могло да доведе до спад в търсенето на военна техника и съответно спад в приходите и акциите. Това каза дилърът Юлиян Бонзов по Bloomberg TV Bulgaria.
Индексът STOXX Europe Aerospace and Defence се състои от 27 компании с обща пазарна капитализация 436 милиарда евро.
По-интересно е, че седем компании съставят над 90% от пазарната капитализация на индекса.
Някои компании като Rheinmetall са нараснали над 10 пъти от началото на войната в Украйна. Компанията е от водещите производители на боеприпаси и военна техника. В момента отваря заводи в Германия и Унгария.
Интересно при Hensoldt е, че компанията се ползва със сериозна подкрепа от държавата.
„При шведската Saab ръстът също е над 440%. Това е компанията, която произвежда изтребителите Gripen – пряка конкуренция на американските F16“, коментира гостът.
Според събеседника британските QinetiQ и Babcock ще забавят ръста си, тъй като Великобритания не увеличава толкова рязко разходите си за отбрана.
Съществува разбирането, че по-високите разходи за отбрана в Европа ще облагодетелства щатски компании. J.P. Morgan прогнозира, че 30% от разходите ще се насочат към американския пазар.