На 24 февруари 2022г. милиони украинци се събудиха от грохота на експлозиите. За някои те звучаха наблизо и изглеждаше, че войната е започнала буквално през прозореца. Към февруари 2025 г. войната е убила повече от 12 600 цивилни и е ранила повече от 29 000 според проверени данни, каза Хуманитарната служба на ООН. Сред загиналите и ранените има най-малко 2400 деца.
Милиони хора живеят в постоянен страх, докато тези в окупираните територии са изправени пред строги ограничения и не винаги могат да получат хуманитарна помощ, отбелязват от ООН. Цяло поколение украинци израства в условия на война. – Безмилостните атаки срещу инфраструктурата влошават кризата. Повече от 10 процента от жилищния фонд на Украйна е повреден или унищожен, оставяйки най-малко два милиона семейства без подходящи жилища. Повече от 3600 училища и университети са повредени, като стотици хиляди деца учат дистанционно.
Повтарящите се повреди на електропреносната мрежа - три поредни зими - оставят общностите без електричество, отопление и основни услуги в студени условия. 12,7 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ.
Дори ако руският лидер Владимир Путин умре и международен трибунал не успее да го осъди, нашето отмъщение за инвазията ще бъде силна, развиваща се и обединена Украйна, казва пред PAP Александра Романцова, директор на Украинския център за граждански свободи, който документира военни престъпления.
"Важно е да намерим обща визия за това как да живеем заедно в Украйна, уважавайки се един друг. Дори ако Путин умре и нямаме време да го изправим пред правосъдието, нашето отмъщение ще бъде, че Украйна ще оцелее, ще се развива и ще живее в единство. Нашето общество, за разлика от руското, не трябва да се превръща в зомбита, за да успее", казlа активистът на третата годишнина от руската инвазия в Украйна.
Центърът за граждански свободи започна да документира военни престъпления през 2014 г., когато почти никой в Украйна не го правеше. С помощта на експерти, включително от Грузия, балканските страни и Латинска Америка, украинците започнаха да разработват собствена методика. Центърът е един от носителите на Нобелова награда за мир за 2022 г.
„През 2022 г. най-трудното при документирането на престъпленията беше техният мащаб. Бяхме малко по-подготвени, тъй като документирахме престъпления в Донбас и Крим от 2014 г., разбирайки, че там, където има активни бойни действия, трябва да реагираме възможно най-бързо“, каза Романцова.
Според правозащитника един от проблемите при документирането на престъпления е липсата на достъп до окупираните територии. „В окупираните територии на Украйна, където нашите граждани са в контакт с агресорите, всеки ден се появява нова Буча. Колкото по-дълго нямаме достъп до тези територии, толкова повече време има агресорът да крие престъпленията си“, подчерта тя, имайки предвид град близо до Киев, където руските войски убиха цивилни през първия период на нахлуването.
"От 2014 г. до 2022 г. са регистрирани около 20 000 престъпления в 7 процента от окупираните територии. От началото на инвазията обаче мащабът на престъпленията е колосален; ние виждаме само върха на айсберга", каза ръководителят на Центъра за граждански свободи.
Според оценките на Романцова повече от 22% от територията на Украйна в момента е под руска окупация. "В нашата база данни имаме над 83 000 потенциални документирани международни престъпления, а Главната прокуратура разследва около 150 000 случая. Когато получим достъп до хора и места в окупираните територии, мащабът на престъпленията ще бъде огромен, може би десет пъти по-голям", подчерта тя.
„Много хора не осъзнават, че са станали жертви на войната, но всички ние страдаме. Децата ни се сблъскват с военни престъпления всеки ден, крият се в приюти, много от тях са ограбени от детството, което вече не може да бъде върнато“, каза Романцова.
Според активиста Путин е виновен за всички престъпления, но зад престъпните му заповеди стоят милиони руснаци, участващи във войната. "Когато в учебниците пише кой е виновен за тази война, е много важно това да бъде документирано и потвърдено от международен съд. В противен случай лесно ще се манипулира", добави тя.
"Престъпленията могат да бъдат активни и пасивни. Ако тези, които ги извършват, не бъдат спрени, безразличието също ще се превърне във форма на престъпление. Например, вие служите в руската армия като сигналист, предавайки сигнали за насочване на ракети, и може да мислите, че не сте замесени в убийството, но участвате в него. Всеки, който е в армията или подкрепя нейната дейност, носи отговорност за нейните действия", подчерта Романцова.
Според активиста единствената ситуация, в която може да се каже, че руското общество е невинно и че Путин носи пълна отговорност е, ако диктаторът е започнал война и никой не го е подкрепил.
„Справедливостта признава престъпленията за престъпления, а не за „норма“. В бъдещите ни преговори е важно да изключим амнистията за международните престъпления, за да не повторим грешката в оценката на сталинисткия режим, който не беше подведен под отговорност за милиони жертви и нито един негов представител не беше изправен пред съд“, каза Романцова.
Превод ФрогНюз