НОВИНИ


Българи на фронта и евакуация след взрива на Нова Каховка - студенти гледат документални разкази от войната срещу Украйна

1 2118 25.02.2025
Българи на фронта и евакуация след взрива на Нова Каховка - студенти гледат документални разкази от войната срещу Украйна

Първото събитие от новия проект „ОКО за учащи“ на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ стартира в София. То е посветено на третата годишнина от началото на пълномащабната рускa война срещу Украйна, която започна на 24 февруари 2022 г. За програмата на събитието съобщи екипът на украино-българския проект „ОКО“ с директор и основател Татяна Станева.


В рамките на инициативата „ОКО за учащи“ в три български университета ще бъдат излъчени документални филми, посветени на събитията в Украйна. Прожекциите започнаха на 24 февруари в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а на 25 февруари в 16:20 часа филмите ще бъдат представени в Нов български университет. На 26 февруари в 16:00 часа инициативата ще продължи в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, предаде БТА.





Програмата включва документалния филм „Писма от войната. Писмо 1. Пулсът на Украйна“ с режисьор и сценарист Татяна Станева, както и документален филм на режисьорите Сергий Зейналов и Максим Хотиленко. След прожекциите е предвидена дискусия с авторите на филмите, които ще присъстват на събитията.

 

„Във филма "Писма от Войната. Писмо 1 – Пулсът на Украйна" показвам защо се боря, защо нашите герои отиват да воюват, защо хората остават там - защото те много обичат това място, родината си. Исках с червена линия да бъде подчертано следното: българите обичат, воюват и умират за своя дом - Украйна. Георги воюва в Херсонска област, бил раняван два пъти и има три деца - той можеше вече да се е демобилизирал. Той обаче казва: “Ако Бесарабия ще бъде окупирана, какъв е смисълът да живея?”. Във филма показвам и погребението на мой приятел - украински българин", каза Станева преди премиерата на филма в София миналата година.

 

Украинските режисьори Татяна Станева и Сергий Зейналов са с български произход и са част от екипа на Фестивала на етнографското кино „ОКО“. Татяна Станева е автор на идеята, основател и директор на фестивала, а Сергий Зейналов е негов проектен мениджър.

 

Във филма "Спаси" виждаме спасяването на бабата и дядото на режисьора Зейналов - бесарабски българи, от руска окупация. Дядо му е Афанасий Дерменжи, пето поколение български преселник и строител на Антонивския мост, който свързваше Херсон с окупираните територии и който руснаците взривиха.

 

„Сега моята връзка със земята ми е загубена заради руската агресия, както и загубена е моята самоидентификация. За режисьора това е подобно на смърт в творчески план. Трябва да се примиря с факта, че моята колекция от книги и записи, моят архив, който снимам от 9-годишна възраст, сега е в чужди ръце. Не мога да посетя гроба на баща си. Дядо ми е оставил там целия си живот - работата си, защото Антониовският мост беше основното му дело, неговото наследство", каза Зейналов пред ФрогНюз при първия достъп на българските зрители до лентата.

 

„Освен образователния аспект, „ОКО за учащи“ предоставя на студентите уникален шанс за практически опит в света на киното. Желаещите ще могат да се включат в екипа на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“, като участват в организацията на киносъбития, работят по филмови анализи и рецензии и се срещат с утвърдени професионалисти от индустрията“, заявяват организаторите.

 

Международният фестивал за етнографско кино „ОКО“ започва да приема заявки за участие в своето шесто издание. За първи път форумът ще има откриване и ще представи част от програмата си в Киев – от 5 до 10 септември. След това фестивалът ще продължи в Болград от 12 до 14 септември, а заключителните събития ще се проведат в София от 3 до 11 октомври, съобщават организаторите.  





Фестивалът търси филми, които да разглеждат етнографията, фолклора, антропологията, историята, ежедневието, социалните проблеми и надеждите на различни народи, както и техните култури, национални традиции, обичаи, значими събития и личности. Освен това, организаторите приветстват и филми, включващи елементи на „постетнография“, които изследват нови подходи в изобразяването на традициите и културите.  

 

„ОКО“ е симбиоза между почитане на традициите, запознаване с нови идеи и търсене на актуални форми и тенденции в националните култури на Украйна и България, както и в културите по целия свят“, добавят още от екипа на Фестивала.  


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама