НОВИНИ


Програмата за отбраната до 2029 г.: Попълване на армията, радaри, вертолети, кораби

1 2546 27.02.2025
Програмата за отбраната до 2029 г.: Попълване на армията, радaри, вертолети, кораби

Поетапното попълване на високия брой вакантни длъжности за военнослужещи и подобряване на техния социален статус и мотивация е сред очакваните резултати, записани в Програмата за управление на България в периода 2025-2029 г. в частта сектор "Отбрана", публикувана на интернет страницата на Министерството на отбраната.


Другите очаквани резултати включват технологично превъоръжаване и модернизация на Въоръжените сили, повишаване на оперативната съвместимост със съюзниците. Приоритет ще бъде поетапното разрешаване на натрупаните през годините проблеми, с особено внимание към високия брой вакантни длъжности във Въоръжените сили на България.





В програмата е записано и повишаване на разходите за отбрана с цел достигане на ниво от 2,5% от Брутния вътрешен продукт и поддържане на това равнище като базово в дългосрочен аспект.

 

На 24 февруари правителството прие Програмата за управление на България за периода 2025 г. - 2029 г.

 

Набиране и задържане на подготвени и мотивирани професионалисти в сектора за отбрана

 

Като мерки е записано изграждането на ефективна система за привличане, подбор, мотивация, развитие и задържане на военнослужещи и одобряване от Министерския съвет на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за резерва на въоръжените сили и други релевантни закони за въвеждане на задължителна подготовка на запаса и стартиране на учебномобилизационни мероприятия.

 

Отливът в армията спря, каза вчера министърът на отбраната Атанас Запрянов. Инструментът – увеличение на заплатите на военнослужещите, работи, но трябва да има и социален пакет, посочи министърът. Предварителният прием във военните училища гони 70% от обявените места, добави Запрянов.

 

Превъоръжаване и модернизация на Българската армия

 

За модернизацията на армията в документа е записано придобиването на нови трикоординатни радари, придобиване на бойни вертолети, на противоминни кораби, на ракетни катери/многофункционални модулни патрулни кораби. Сред другите мерки е и изграждането на необходимата инфраструктура за новите самолети F-16, приемане на самолетите в срок, обучение на пилоти и наземен персонал и прилагане на дейностите по индустриалното сътрудничество.





Отново вчера Атанас Запрянов посочи, че окончателно е станало ясно, че страната ни ще получи първите осем самолета F-16 тази година.

 

"Американската инспекционна група е много доволна от състоянието на инфраструктурата в авиобаза Граф Игнатиево и това няма да бъде пречка за получаването на изтребителите", каза още министърът.

 

Модернизация на Въоръжените сили и повишаване на отбранителните способности

 

Сред посочените мерки за постигането на тази цел са изграждането на Щаб на многонационална дивизия на НАТО в България; разработване на План за развитие на въоръжените сили на Република България за периода 2027-2032 г. и приемане от Министерския съвет на нова Национална отбранителна стратегия.

 

Друга мярка е подобряване на военната мобилност чрез изграждане на т. нар. „Военен Шенген“, посредством въвеждане на регламент за синхронизиране на сроковете, процедурите и формите на документите с други съюзници.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама