
Настояваме до края на деня Министерството на културата и премиерът да обяснят за провала на домакинството на ЮНЕСКО, заяви пред журналисти в кулоарите на парламента депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Манол Пейков. Той определи случилото се като „огромно фиаско“.
Преди ден от Министерството на културата съобщиха, че Бюрото на Комитета за световно наследство се е съгласило 47-ата сесия на Комитета за световно наследство в централата на ЮНЕСКО да се състои в Париж от 6 до 16 юли т.г., с финансовата подкрепа на България като домакин.
Според Пейков е необяснимо защо сесията няма да се проведе в София, след като вече е имало подписан предварителен меморандум за домакинство. По думите му през февруари т.г. в писмо от Секретариата на ЮНЕСКО е посочено, че страната ни се подготвя добре. „И изведнъж в Комисията по културата и медиите министър (Мариан) Бачев казва, че „работата май няма да стане“, каза Пейков. „Компетентност ли нямаме, мерак ли, по политически причини ли – да излезе министерството и да каже защо", призова той.
„Имаме информация от много време, че в България има съпротива на административно ниво и че няма желание", каза още Пейков.
„Според нас решението абсолютно едностранно да се откажем от домакинството на Сесията може да има единствено и само политически причини, въпросът е да разберем какви", коментира и Елисавета Белобрадова (ПП-ДБ). Тя каза, че не е имало сигнал, че причините са финансови или организационни. От ПП-ДБ предупредиха, че домакинството на Сесията е щяло да бъде от изключителна полза за обектите от културно-историческо значение.
„Министърът на културата Мариан Бачев направи единственото възможно нещо и партньорите ни от ЮНЕСКО проявиха пълно разбиране и подкрепа за спасяването на българското домакинство на 47-мата сесия на Комитета за световно наследство". Това заяви в декларация от името на парламентарната група на „Има такъв народ" председателят на групата Тошко Йорданов.
В текста на декларацията се посочва, че организирането на форума не е финансово обезпечено в бюджета за 2024 г. и би струвало повече от 15 млн. лева.
„Няма подписано споразумение за домакинството с ЮНЕСКО, което подлежи на ратификация от Народното събрание. Крайният срок за подписването е бил 6 ноември м. г., или осем месеца преди началото на събитието. Такова споразумение няма. Има необратимо забавяне в сроковете по организация", се казва в декларацията и се изтъква, че отчетените дейности са формално технически и са само огледи на зали и онлайн разговори.