
Жените в България получават средно 13 процента по-ниски заплати от мъжете - това каза за Българското национално радио заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ Виолета Иванова.
По този показател страната ни се доближава до средните нива на разлика в заплащането между двата пола в Европейския съюз от 12,7 на сто.
Единствената икономическа дейност в страната, в която жените получават по-високо заплащане от това на мъжете, е строителството, като разликата е около 10 процента.
В последните години разликата в заплащането между половете намалява най-вече заради увеличението на минималната работна заплата, обясни заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
"Както и нарастването на заплатите в нископлатените отрасли, в които жените имат превес - търговия, лека промишленост, шивашкия бранш", посочи тя.
Освен че жените са концентрирани в нископлатени дейности, влияят и схемите за съвместяване на трудовия и семейния живот.
"Трябва да има толерантност към младите жени, към жените, които са с деца", допълни Иванова.
И не на последно място преодоляването на стереотипите, които определят мястото на жените и мъжете в обществото и избора им на образование.
"Все още виждаме, че жените са ориентирани към социални дейности, към образование, към лека промишленост. Жените имат по-малка сигурност на работното място, по-трудно израстват в кариерата", казва още Виолета Иванова.
Причината, в строителството жените да са с по-високи заплати е, че в тази дейност мъжете са на позициите с по-ниска квалификация.