Съмненията за нередности в конкурса за утилизация на излишни боеприпаси, който бе прекратен по настояване на военния министър по-рано тази година, са се потвърдили. Това съобщи министър Аню Ангелов.
Конкурсът беше спрян, след като се оказа, че само една фирма отговаря на зададените условия и дефакто трябва да се състезава сама със себе си. Още миналата година министърът заяви, че се съмнява в конкурса и може да упражни правото си по Закона за обществените поръчки и да го анулира при положение, че има класирана само една фирма.
МО първоначално скри коя е единствената класирана фирма, но впоследствие от “Берета трейдинг" ООД обявиха, че ще си търсят правата, след като са отговорили на всички условия по конкурса, а няма да могат да получат поръчката.
По неофициална информация договорът е за над 1 млн. лева. От МО обявиха миналата година, че са осигурени общо около 1.3 млн. лева за утилизация.
Ангелов не коментира какви са конкретните му подозрения, които са се потвърдили, но съобщи, че вече тече проверка от дирекция "Вътрешен одит" за хода на самата процедура. По-късно от МО съобщиха пред Mediapool, че по случая не е сезирана прокуратурата.
Интересна подробност е, че малко след като бе обявен конкурсът ресорният заместник-военен министър Валентин Радев обяви в аванс, че боеприпасите ще бъдат унищожавани от русенска фирма. "Над 20 000 тона боеприпаси трябва да бъдат утилизирани. Конкурсът за утилизация вече е обявен, а боеприпасите ще бъдат унищожени в Русе и край Габрово", заяви Радев, цитиран от Дарик радио на 1 октомври.
В конкурса участваха още шест фирми освен класираната от комисията “Берета трейдинг". Всички те, между които е и визираната от Радев фирма, обаче не са представили изискваните документи.
Според новия план за развитието на въоръжените сили за утилизация през следващите четири години ще бъдат отделени общо 114 млн. лева.
Ангелов съобщи, че до 25 февруари трябва да му бъде представен график за провеждането на всички търгове, засягащи утилизацията.
"Вероятно е възможно да се пристъпи към рамково споразумение за извършване на утилизация и когато една фирма на базата на класирането спечели тази обществена поръчка, за всеки един лот от поръчката да се сключва нов договор в рамките на рамковото споразумение", обясни планираната нова схема министър Аню Ангелов.
Проблемът с натрупаните огромни количества ненужни боеприпаси стана особено актуален, след като взривове в поделението край Челопечене разтресоха цяла София преди няколко години.