НОВИНИ


Явор Гечев: Общественият гняв след случаите на насилие над животни ще е тласък за повишаване на наказанията

7 2303 17.03.2025
Явор Гечев: Общественият гняв след случаите на насилие над животни ще е тласък за повишаване на наказанията
Явор Гечев, активист за защита на животните Сайт на БНР

"С реакцията след разкритото насилие над животни обществото ни показва, че върви в правилната посока. Приближаваме се до европейската ценностна система за човешки права, защита и права на животните."


Това мнение изрази в ефира на БНР Явор Гечев, активист за защита на животните, като изтъкна:

 

"Насилието над животни е ежедневие в страната ни, не в такава форма и не в такива крайни прояви. Дали става дума за насилие над бездомни животни, дали за диви животни, дали върху селскостопански животни - това е ежедневие, за съжаление. И една огромна част от случаите на това насилие остава пренебрегвана от правораздаващите органи, защото те смятат, че това е нещо дребно и маловажно".



По думите му общественият гняв след този случай вероятно ще бъде тласък, който да накара законотворците да завишат наказанията в закона.

 

"Трябва да са развържат ръцете на разследващите. Това в съвременния свят означава специални разузнавателни средства (СРС). В момента Законът за СРС не дава възможност да се използват такива средства, когато се разследва престъпление само спрямо животни. ... Тук вече става дума за бизнес и трябва да могат да се използват СРС".

 

Гечев припомни, че до 2011 г. насилието над животни не е било криминализирано и за него се е предвиждало само глоба, след което се е предвиждал затвор до 3 години, а преди две години са били завишени санкциите, така че да отпадне възможността за споразумение на извършителя със съда и "да се размине само с глоба":

 

"Кой да мисли през 2011 г., че ще се появят такъв вид престъпления. Законодателството отразява някаква даденост към онзи момент. Явно нещата са тръгнали в такава посока, каквато никой не е можел да предвиди".



Според него със залавянето на извършителите на насилие над животни в Перник е ликвидирана едната брънка от веригата, но хората, които са склонни да плащат и да търсят такова съдържание в мрежата, трябва да бъдат търсени като подбудители, най-малкото:

 

"Човек не може да бъде със самочувствието, че може да прави каквото иска и няма да бъде разкрит".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама