
"Телеграм" е предпочитано място за разпространение на дезинформация от източници, свързани с Кремъл, алармира днес Доминика Хажду, директор на Европейския център за демокрация и устойчивост (GLOBSEC) в изслушване пред специалната комисия на Европейския парламент за защита на демокрацията.
Според нея въпреки че се представя основно като услуга за размяна на съобщения между потребители, "Телеграм" се е превърнал в социална мрежа. Хажду даде пример с руското посолство в Словакия, което разпространява през тази мрежа съдържание, много по-крайно от постовете в профилите си във "Фейсбук" и други социални онлайн платформи. Експертът уточни, че от "Телеграм" подобно съдържание се прехвърля към сайтове в Централна и Източна Европа. Някои от каналите в "Телеграм" произвеждат над 400 съобщения на ден и мнозина, блокирани във "Фейсбук" и "ЮТюб", се прехвърлят там, каза още тя.
В "Телеграм" се публикуват материали, свързани с тероризъм и насилие, посочи на свой ред Елен Ротла от организацията за защита на потребителите в Естония.
Тя допълни, че изборите миналата година в Молдова и Румъния, а тази година и в Германия, са били засегнати от постове с дезинформация за кандидатите в тази социална мрежа. Според нея поне 62 милиона потребители в ЕС използват тази платформа, въпреки твърденията на собствениците й, че е бройката е под 40 милиона и това води до ограничено прилагане на европейските правила спрямо "Телеграм".
Представителят на Европейската комисия Марко Джорело отбеляза, че "Телеграм" може да бъде подложен на проверки и глоби при необходимост. По неговите думи това, че платформата не се възприема досега като "много голяма", не означава, че не е обхваната от правилата на ЕС.