НОВИНИ


Отдалечава ли се Европа от идеята за изпращане на контингент в Украйна?

4 2348 27.03.2025
Отдалечава ли се Европа от идеята за изпращане на контингент в Украйна?
Париж

Европейските усилия за осигуряване на сигурността на Украйна се изместват от изпращане на войски към други алтернативи, тъй като са изправени пред политически и логистични ограничения и пред перспективата Русия и САЩ да се противопоставят на техните планове.


Но докато Лондон и Париж работят от седмици върху план за изпращане на хиляди войници в Украйна, за да помогнат за опазването на бъдещо примирие, дипломати казват, че постепенно надделява мнението, че такъв контингент не е най-вероятният резултат.

"Те правят крачка назад от сухопътните войски и се опитват да преразмерят това, което правеха, към нещо, което би могло да бъде по-разумно", каза един европейски дипломат.

 

Според друг: "Когато Украйна беше в по-добро положение, идеята за изпращане на войски привличаше. Но сега, при ситуацията на място и при администрацията на САЩ, това не е много секси."

 

Украйна отдавна каза, че всяка мирна сделка ще изисква твърди гаранции за сигурност от Запада, за да се предотврати повторение на инвазията на Русия.

 

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър, предложиха да дадат хиляди войници в бъдещи сили. Но продължават да търсят безрезултатно някаква форма на "предпазен механизъм" от Вашингтон, без да уточняват какво включва това.

 

Макрон и Стармър засега единствените европейски лидери, които твърдо декларират планове за изпращане на свои сили в Украйна след евентуално мирно споразумениеReuters


Москва e категорична, че никога няма да се съгласи с каквото и да е предложение страните от НАТО да изпратят войски в Украйна.

 

Президентът Доналд Тръмп, който промени политиката на САЩ рязко към приемане на руския наратив за конфликта, първоначално похвали британските и френските предложения за изпращане на войски и каза, че смята, че Русия ще се съгласи с тях. Но напоследък Белият дом звучи по-скептично. В интервю с подкастъра Тъкър Карлсън миналата седмица пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф се присмя на европейската идея, наричайки я "позоьорска".

Разговорите на срещата в Париж в четвъртък ще се съсредоточат върху военната подкрепа за Украйна и върху наблюдението на спазването на прекратяването на огъня над морските цели и енергийната инфраструктура, обсъждано на преговорите, водени от САЩ в Саудитска Арабия.

 

"Гаранциите за сигурност са нещо като междуконтинентална закуска на шведска маса, на която имате 1000 чинии. Всичко ще зависи от искреността на приетото прекратяване на огъня, за което не съм оптимист", каза високопоставен европейски служител.

И докато фокусът се измества от идеята за европейски контингент в Украйна, "това не означава, че отделни държави няма да разположат войници, за да осигурят обучение и друга подкрепа.

 

Концептуален документ за срещата в Париж, видян от Ройтерс, се позовава на възможни бъдещи сили за умиротворяване в Украйна "като част от бъдещо мирно споразумение и с подкрепата на Съединените щати".

 

Служител на френското президентство каза, че в преговорите Съединените щати са показали интерес към солиден европейски принос, след постоянно прекратяване на огъня.

 

Идеята на Джорджия Мелони НАТО да прислони под чадъра на своя чл. 5 Украйна и без да е член на алианса, е на масата за преговори според Съединените щати.


Британският премиер Стармър каза миналата седмица, че военните плановици се "фокусират върху запазването на небето, морето и границите в Украйна".

 

"Сега работим с бързи темпове, защото не знаем дали ще има сделка. Надявам се, че ще има, но ако има сделка, наистина е важно да сме в състояние да реагираме незабавно."

 

Някои европейски съюзници се възпротивиха на перспективата да изпратят войски без твърди гаранции на САЩ и международен мандат. Те се тревожат за цената и в крайна сметка за перспективата да се бият с Русия.
Европейски военни заявиха, че дори и да има голям шанс да не бъдат разположени сили, дискусиите все още създават импулс и показват, че Европа може да действа.

 

"Трябва да видим това не само през призмата на "ще разположим X танка, X хора, X самолета зад украинските граници", каза европейски военен. "Това е цялостна динамика, която не е завършила развитието си. Този проект ще продължи дълго, години."

Дори да не изпрати голяма военна сила в Украйна, Европа може да играе роля, като действа като резервно копие на отделна сила, действаща в под потенциално мирно споразумение, може би с одобрението на ООН.
Заместник-генералният секретар на ООН по мироопазващите операции Жан-Пиер Лакроа каза пред репортери във вторник, че спекулациите относно възможна бъдеща мисия за наблюдение на ООН в Украйна са "много хипотетични" и че всяко планиране ще изисква мандат, въпреки че "въпросът се задава по-често".

Италианският премиер Джорджия Мелони предположи, че докато членството в НАТО не е постижимо за Киев, условията на договора за взаимна отбрана на НАТО могат да бъдат разширени, така, че съюзниците да помогнат на Украйна, ако бъде нападната. Американският пратеник Уиткоф каза, че въпросът е открит за преговори.

 

Според европейски дипломат, подобна стъпка би предложила "най-голямата гаранция за сигурност, която можете да предоставите на по-ниска цена", отколкото действителното разполагане на войски в Украйна.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама