
Още 4-ма души са били извадени от руините на срутено училище в Мианмар близо 60 часа след мощния трус в петък с магнитуд 7,7. Жертвите надвишиха 1700 души. Стотици хора все още се издирват.
Оцелелите са спасени от срутена училищна сграда в северния район Сагаинг. Заедно с тях е извадено и едно тяло.
Броят на загиналите в Банкок достигна 18 души, продължава търсенето на 76 строителни работници от рухналия новостроящ се небостъргач.
Китай изпрати първите помощи за Мианмар на стойност 100 милиона Юана, включително палатки, одеала и продукти от първа необходимост. УНИЦЕФ описа ситуацията в азиатската страна като абсолютна катастрофа.
Въпреки че спасителните дейности са в ход от петък и международната помощ започва да достига до Мианамар, има закъснения в достигането ѝ до най-тежко засегнатите райони. В отделни райони хората копаят с ръце в търсене на оцелели.
"Въпреки че все още оценяваме от какво има нужда, знаем, че това е абсолютна катастрофа за децата и семействата в Мандалей. Много домеве са разрушени, пътища и мостове за повредени, много деца и семейства все още се издирват или са пострадали. Нуждаем се от спешна помощ, особено за децата, които страдат най-много в подобни ситуации", посочи Хан Лин Аун, ръководител на УНИЦЕФ в Мандалей.
Земетресението удари Мианмар около 12:50 ч. местно време в петък, на дълбочина 10 км, което означава, че ефектите му на нивото на земята са били усетени по-силно.
Второ земетресение с магнитуд 6,4 удари 12 минути по-късно южно от Сагаинг.
Оттогава бяха регистрирани множество вторични трусове. В неделя земетресение с магнитуд 5,1 беше регистрирано северозападно от Мандалай.