
Унгария обяви днес, че ще започне процедура по оттегляне от единствения в света постоянен международен съд за военни престъпления и геноцид, информира Асошиейтед прес.
„Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд (МНС)“, съобщи в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския министър-председател Виктор Орбан Гергей Гуяш. Той уточни, че „правителството ще започне днес процедура по оттегляне, в съответствие с конституционната и международната правна рамка“.
Изявлението бе направено по време на посещението в Унгария на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото МНС издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа.
Унгарското правителство, водено от десния популист Орбан, отправи поканата към Нетаняху през ноември - ден след като МНС, базиран в нидерландския град Хага, издаде срещу него заповед за арест за престъпления срещу човечеството.
Унгарският лидер, който е солиден съюзник на израелския си колега, нарече заповедта за арест „възмутително нагла“ и „цинична“.
Израел на свой ред категорично отхвърли обвиненията на МНС като заяви, че са политически мотивирани и подхранвани от антисемитизъм.
Страните членки на МНС, сред които и Унгария, са длъжни да задържат лица, на които са издадени заповеди за арест, ако те пристигнат на тяхна територия, но съдът няма механизми, с които да принуди държавите да изпълнят това изискване и разчита на добрата им воля, пояснява АП.
Унгария подписа документа за създаването на МНС през 1999 г. и го ратифицира две години по-късно, но законът все още не е обнародван в страната.