
Британското правителство е готово да се намеси повече в икономиката на страната, за да предпази местната индустрия от американските мита, вярвайки, че глобализацията такава, каквато я познаваме „е изчезнала“, посочи днес британският министър-председател Киър Стармър, цитиран от Франс прес.
„Светът такъв, какъвто го познаваме, си отиде. Новият свят е управляван по-малко по установените правила и повече от споразумения и съюзи“, изтъкна лявоцентристкият лидер на Лейбъристката партия в коментар, публикуван в консервативния в. „Телеграф“.
Вашингтон наложи мита от 10 процента върху британските стоки, внасяни в САЩ, които са наполовина по-ниски от митата от 20 процента върху стоките от страните от Европейския съюз.
„Готови сме да използваме индустриални политики за предпазване на британския бизнес от буря“, категоричен бе Стармър и изрази съгласие, че в страната на икономическия либерализъм и свободната търговия „някои хора може да се зарадват на тази идея“.
"Ние обаче просто не можем да се оставим на старите чувства, когато светът се върти толкова бързо", поясни британският премиер, който планира да обяви следващата седмица мерки за "подобряване на конкурентоспособността" на британската икономика.
На този етап Лондон не е обявил никакви мерки в отговор на американските мита, докато правителството продължава да преговаря с администрацията на Тръмп от няколко седмици за постигане на икономическо споразумение, което може да премахне част от тези мита.
„Незабавният ни приоритет е да останем тихи и да се борим за възможно най-добра сделка“, призова Стармър.
„Всички варианти обаче остават на възможни“, каза още той.
Лейбъристкото правителство инициира консултации с бизнеса за сформиране на възможен отговор.
„Ще сключа сделка със САЩ само ако тя е в полза на британския бизнес и (работи) за сигурността на работниците“, допълни министър-председателят.