
Илон Мъск се надява на система с „нулеви мита“ между САЩ и Европа, която на практика ще създаде „зона за свободна търговия“, заяви той в събота, дни след като налозите, определени от американския президент Доналд Тръмп, накараха световните пазари да се сринат.
„Както Европа, така и Съединените щати трябва да преминат, в идеалния случай, според мен, към ситуация на нулеви мита, което на практика ще създаде зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка“, изтъкна Мъск пред италианския вицепремиер Матео Салвини.
Забележките пред събрание на дясната партия „Лига“ във Флоренция са в контраст с налагането на глобални мита от Тръмп. Мъск е ключов съветник от януари насам, а преди това беше основен дарител на кампанията.
Държавният глава неведнъж е обвинявал Европейския съюз в несправедливост и е казвал, че блокът е създаден, за да „прецака“ САЩ. Неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс изнесе лекция на европейците, че „бягат в страх от собствените си избиратели“, и заяви, че ценностите на Европа се разминават с тези на САЩ.
В сряда Тръмп обяви 20-процентно мито върху стоките, влизащи в САЩ от Европейския съюз, като част от редица търговски налози върху почти всички държави. Блокът на свой ред заяви, че би предпочел да преговаря за постигане на споразумение, но е готов да отвърне на удара с контрамерки, ако е необходимо, включително със собствени мита, облагане на услугите и насочване към американските технологични фирми.
По-рано в събота Мъск изглежда се закани на Питър Наваро, високопоставен служител на Белия дом, който отдавна прокарва максималистичен подход към митата. В поредица от отговори на публикация в X Мъск предположи, че дипломата на Наваро от Харвард е „лошо нещо“ и че Наваро - бивш професор по икономика, който е работил през първия мандат на Тръмп - никога не е построил нищо.
Мъск, който често присъства в Овалния кабинет, изпълнява временна роля в администрацията на Тръмп и не е участвал пряко в търговската политика. Тази седмица Тръмп заяви, че Мъск вероятно ще напусне Белия дом след „няколко месеца“.
Неговата Tesla Inc. която произвежда много от своите електромобили в Калифорния и Тексас, е по-малко изложена от другите производители на автомобили на автомобилните мита на Тръмп, които влязоха в сила тази седмица. Но Мъск заяви, че Tesla, която има голямо присъствие в Китай, също ще почувства известна болка, информира Bloomberg.
В изказването си във Флоренция Мъск уточни, че се надява и на по-задълбочено партньорство между САЩ и Европа и по-голяма мобилност за тези, които искат да работят в САЩ или Европа.
„Това със сигурност беше моят съвет към президента“, каза той на присъстващите чрез видеовръзка, без да пояснява дали съветът се отнася до митата, свободата на движение или и до двете.
През последните седмици Салвини започна кампания за ухажване на Мъск, точно когато се появиха признаци, че отношенията на милиардера с министър-председателя Джорджия Мелони са започнали да охладняват.
Предвижда се Мъск да се оттегли от ролята си на ръководител на Департамента за правителствена ефективност, който намалява разходите, след като изтече 130-дневният му период като временен съветник на Тръмп, като същевременно остане близък до президента.