
В петък Иран заяви, че дава „истински шанс“ на ядрените преговори на високо равнище със САЩ в събота, след като президентът Доналд Тръмп заплаши с бомбардировки, ако дискусиите се провалят.
В понеделник Тръмп направи изненадващо изявление, че Вашингтон и Техеран ще започнат разговори в Оман - държава от Персийския залив, която и преди е била посредник между Запада и Ислямската република.
Като знак за трудния път, който предстои на преговарящите, Белият дом повтори заплахата на Тръмп в петък, заявявайки, че иска Иран да знае, че ще „плати целия ад“, ако не се съгласи да се откаже от ядрената си програма.
Специалният пратеник Стив Уиткоф, който ще ръководи делегацията на САЩ, беше цитиран от Wall Street Journal да казва, че "червената линия" на администрацията е да спре Иран да бъде в състояние да произведе ядрено оръжие и че демонтирането на ядрената му програма е началното искане. Но той предположи, че Вашингтон ще бъде отворен за „други начини за намиране на компромис“.
Януарското завръщане в Белия дом на Тръмп, който през първия си мандат оттегли САЩ от споразумението с Техеран от 2015 г. за големите сили, отново донесе по-твърд подход към близкоизточната сила, чиято ядрена програма съюзникът на Вашингтон Израел смята за екзистенциална заплаха.
В същото време Иран и съюзническите групировки бяха отслабени от военните офанзиви, които Израел предприе в целия регион, включително въздушни удари в Иран, след като през октомври 2023 г. беше нападнат от Газа от палестинската войнствена групировка Хамас.
Иранските държавни медии заявиха, че разговорите ще бъдат водени от министъра на външните работи Абас Аракчи и Виткоф, а оманският външен министър Бадр ал-Бусаиди ще бъде посредник.
В петък иранското външно министерство заяви, че САЩ трябва да оценят решението на Ислямската република да участва в преговори въпреки това, което нарече „преобладаващия конфронтационен шум“ на Вашингтон.
„Възнамеряваме да оценим намеренията и решимостта на другата страна тази събота“, написа говорителят Есмаил Багаи на X. „Сериозно и с откровена бдителност даваме на дипломацията истински шанс.“
Заместник-министърът на външните работи на Иран Маджид Тахт-е Раванчи е цитиран от полуофициалната информационна агенция ISNA: „Без заплахи и сплашване от американска страна има голяма възможност за постигане на споразумение.“
Той добави: „Отхвърляме всякакво сплашване и принуда.“
Въздушните атаки на САЩ срещу йеменските хути, които са свързани с Иран и са нанасяли удари по международните морски пътища в Червено море в подкрепа на Хамас, предизвикаха спекулации, че Вашингтон може би се готви да нападне Иран.
На илюстрацията се виждат 3D отпечатан умален модел на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и знамената на САЩ и Иран
Междувременно Израел възобнови опустошителната си военна кампания срещу Хамас, която получи подкрепа и от Иран, след няколкоседмично примирие, а прекратяването на огъня с подкрепяната от Иран ливанска милиция Хизбула остава крехко.
"ВАЖНИ И ПРАКТИЧНИ" ИРАНСКИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Иран отхвърли преките преговори с Вашингтон, преди Тръмп да обяви на 30 март: "Ако не сключат сделка, ще има бомбардировки, и то такива, каквито те никога не са виждали досега."
Подготвени са "важни и практични" ирански предложения в стремежа към "реално и справедливо" споразумение, заяви Али Шамхани, съветник на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, в публикация на X.
"Ако Вашингтон дойде на преговорите с искрени намерения и истинска воля за постигане на споразумение, пътят към сделката ще бъде ясен и гладък", добави Шамхани.
Откакто Тръмп изтегли САЩ от сделката от 2015 г., която ограничаваше дейността на Иран по обогатяване на уран, считайки споразумението за дълбоко погрешно, Техеран натрупа запаси от уран, рафиниран до нива, близки до тези, които биха били подходящи за гориво за ядрени бомби.
В сделката, постигната по време на управлението на президента на САЩ Барак Обама, Иран се съгласи да ограничи стриктно дейността си по обогатяване на уран в замяна на отмяна на глобалните икономически санкции.
Техеран твърди, че програмата му е единствено за мирни енергийни цели, но Западът твърди, че тя далеч надхвърля всякакви граждански изисквания, и подозира Техеран в таен стремеж към разработване на ядрени оръжия.
ДИРЕКТНИ-НЕДИРЕКТНИ РАЗГОВОРИ
Объркване възникна, след като Тръмп обяви, че разговорите между дългогодишните геополитически противници ще бъдат директни, докато Иран настояваше, че те ще бъдат индиректни, като Оман ще действа като посредник.
Шамхани заяви, че Araqchi се отправя към съседен Оман с „пълни правомощия“ за непреки преговори.
САЩ и Иран проведоха непреки преговори по време на мандата на президента Джо Байдън, който приключи през януари, но постигнаха малък, ако изобщо някакъв, напредък. Последните известни преки преговори между двете правителства