
В днешната неделя България отбелязва един от най-светлите християнски празници – Цветница. Познат още като Връбница, денят носи силна символика – на възраждащия се живот, на чистотата и на духовното обновление.
Цветница чества триумфалното влизане на Исус Христос в Йерусалим, когато народът го е посрещнал с палмови клонки. В българската традиция палмите са заменени с върбови клонки – древен символ на живот и плодородие.
На този ден храмовете се изпълват с вярващи, които носят върбови венчета за благословия. Свещениците освещават клонките, а хората ги отнасят у дома си за здраве и защита. Според народните вярвания върбата е свещено растение – пази от зло и болести.
Цветница е денят на именниците – всички, които носят имена на цветя, растения и дървета. Най-популярните сред тях са Цветелина, Цветан, Лилия, Роза, Виолета, Явор, Божура, Калин, Лозан и много други.
Цветница е и естествено продължение на пролетния цикъл от народни обичаи – време на ново начало, на засяване на надежди.
В много региони на България все още се съхраняват традиции като "кумиченето" – ритуал, при който момичета пускат венци по вода, за да разберат коя ще се омъжи най-скоро.
Днес, въпреки динамиката на съвременния живот, празникът остава дълбоко свързан с националното самосъзнание. Той ни напомня за ценността на природата, за нуждата от духовна чистота и за непрекъснатия кръговрат на живота.
ФрогНюз