
"Свръхцелта на това правителство е да го има. Имаме идея за оцеляване на правителството. Усилията ще бъдат насочени в тази посока. Факторите, които пречат на тази свръхцел, ще бъдат минимизирани за сметка на онези, които помагат."
Това мнение изрази в ефира на БНР политологът Страхил Делийски.
"Липсва убедителна, голяма, смислена политическа алтернатива, която да натиска, да е готова да управлява и да е структурирана. Опозицията е много раздробена, разнолика и не мисля, че е в режим на готовност", подчерта той.
Борбата с корупцията не е политическо предложение, което да мотивира огромна социална подкрепа, вярва специалистът.
"Борбата с корупцията е тема, която мобилизира определен тип публики, те остават затворени вътре в себе си. Огромна част от публиките искат да се мобилизират в социално-икономическата тематика и след като няма кой да я изговори, те излизат на улицата."
Българското общество е прекалено разпокъсано. Солидарността между различните групи, които преживяват собствените си потребности, липсва. Някаква група протестира срещу корупцията, друга за пътищата, трета – за заплати, а често между тези групи има и антагонизъм, аргументира се Делийски.
"Няма я политическата сила, която през по-универсален разказ да обедини тези различни перспективи на преживяване на неслучила се по-добра държава."
Доверие не се гради само по силата на недостатъците на опонентите, а по силата на собствените ти достойнства, отбеляза политологът, запитан може ли сегашното статукво да захрани потенциала на политическо движение около президента.
Новата партия на бившия лидер на БСП Корнелия Нинова "Непокорна България" според него е "форма на политическо мимикриране, а не проект, който иска да представлява голяма социална група".