ИНТЕРВЮ


Велизар Шаламанов за ФрогНюз: Европа да даде мандат за антитерористична операция в защита на Украйна

14 3286 15.04.2025
Велизар Шаламанов за ФрогНюз: Европа да даде мандат за антитерористична операция в защита на Украйна
Доц. Велизар Шаламанов БГНЕС

"Трябва да се направи разграничение между бойните действия по фронтовата линия и терористичните атаки на руската армия срещу градове извън зоната на бойните действия – по цивилни обекти, по мирни жители, деца, училища, църкви, театри, болници. Европейските страни трябва да изготвят мандат за антитерористична операция, която със средствата на противовъздушната, противоракетната отбрана и хуманитарната помощ да защити гражданската инфраструктура на Украйна".


Това каза пред ФрогНюз експертът по отбрана и сигурност доц. д-р Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната.

 

"Паралелно с антитерористична операция, Европа с всички възможни средства трябва да подпомогне Украйна да има способности за високоточно и далекобойно поразяване на всички обекти на руска територия, от които се извършват терористични актове върху украинска територия", посочи още той.

 

А мястото на България:

 

"Мисля, че, след като на най-високо ниво премиерът Желязков заяви в Коалицията на решителните, че България е готова да предостави център за координация на защитата на инфраструктура и сигурността, това трябва да се ускори".

 

"Един такъв координационен център, първо, ще трябва да ускори изграждането на Железен купол над Западното Черноморие, покриващ територията на България, Румъния и Одеска област. Второ, би бил важен логистичен координационен център при разполагане на сили на Коалицията на решителните, поне в Южна Украйна. На трето място, другата важна идея на премиера Желязков – за Център за иновации в отбраната, трябва да се реализира ускорено в тясно сътрудничество с Украйна и то около въпроси, свързани с този Железен купол над Западното Черноморие и с противодействието на терористични атаки с ракети, самолетни бомби, дронове и други средства, които Русия използва, за да извършва терористични актове на територията на Украйна".

 

Ето и цялото интервю:

Навръх Цветница и посред бял ден видяхме атака на Русия върху цивилно население в Суми – 34 души загинаха, сред тях 2 деца, 99 души са ранени. Преди това, посред бял ден, беше атакуван Кривий Риг – убити бяха девет деца, общо 19 души. Очевидно е, че руската страна не желае да прекратява военните действия. За какво говори демонстративният начин, по който го показва, какво говори и по отношение на напредъка на американската администрация в разговорите за “мир”, под каквато и форма да го разбират?

 

Това е демонстрация на жестокост и практически извършване на терористични актове от страна на руската армия. Целта не е военна, а психологическа. Русия иска да упражни психологически натиск върху украинското ръководство, за да приеме условията за прекратяване на огъня, които Путин постави пред американската страна – пълно преминаване на четирите окупирани области, плюс Крим, към Русия и, по същество, капитулация на Украйна с ограничение върху нейната армия и възможност да се съпротивлява при следващи агресии.





По отношение на американската страна, това означава, че според Кремъл президентът Тръмп и американската администрация са поставени в един улей, в който маневрите са трудни. Очакват чрез натиск върху американската страна Америка също да притисне Украйна да приеме руските условия. Точно това видяхме в думите на специалния пратеник на президента Тръмп, Стив Уиткоф, в Санкт Петербург при втората среща с Путин.

 

На трето място, това е допълнителен натиск върху европейците, които продължават да говорят, че могат да поемат по-сериозен ангажимент за сигурността на Украйна едва след прекратяване на огъня. Това е натиск и върху европейците също да използват аргументи в комуникацията с Украйна да отстъпи свои територии за постигане на “мирно споразумение”. Трябва много ясно да бъде разбрано, че това е текущата позиция на Путин, но той не се е отказал от пълно изтриване на Украйна като независима европейска държава.

Каква според Вас трябва да е реакцията на Европа в този момент? Виждаме срещите, на които се обсъжда изпращане на мироопазващи контингенти, но на тях продължават да не се взимат решения.

 

Крайно време е много ясно да се направи разграничение между бойните действия по фронтовата линия и терористичните атаки на руската армия срещу градове извън зоната на бойните действия – предимно по цивилни обекти, по мирни жители, деца, училища, църкви, театри, болници.

 

Европейските страни трябва да изготвят мандат за антитерористична операция, която със средствата на противовъздушна, противоракетна отбрана и хуманитарна помощ да защити гражданската инфраструктура на Украйна, която е на около 40 км от фронтовата линия и на запад. За мен това е напълно легитимно от международноправна гледна точка, тъй като става въпрос за терористични актове и, както спомена и президентът Тръмп – за грешки. Тези грешки не могат да продължат, тъй като те костват живота на мирни хора, на деца.

 

След като бъде реализирана такава антитерористична операция, включително и в западната част на Черно море, тогава вече може да се мисли за разполагане на сили – след постигане на споразумение за прекратяване на огъня и в тези вече сигурни зони.

 

Паралелно с антитерористична операция, според мен, Европа с всички възможни средства трябва да подпомогне Украйна да има способности за високоточно и далекобойно поразяване на всички обекти на руска територия, от които се извършват терористични актове върху украинска територия. Става въпрос за летища, ракетни площадки, площадки, от които се изстрелват дронове, и всички тези инструменти на тероризъм, който Русия използва спрямо Украйна.

Каква би могла да е ролята на България, особено имайки предвид излаза ни на Черно море?

 

И днес се съобщава за координационна среща в Анкара за сигурността в Черно море след прекратяване на огъня. Мисля, че, след като на най-високо ниво премиерът Желязков заяви в Коалицията на решителните, че България е готова да предостави център за координация на защитата на инфраструктурата и на сигурността, това трябва да се ускори. Смятам, че след срещата в Анкара, на срещата в София този център трябва да се активира. Той би бил с участието на Украйна, но и на всички страни от Коалицията на решителните.





Един такъв координационен център, първо, ще трябва да ускори изграждането на Железен купол над Западното Черноморие, покриващ територията на България, Румъния и Одеска област. Второ, би бил важен логистичен координационен център при разполагане на сили на Коалицията на решителните, поне в Южна Украйна.

 

На трето място, другата важна идея на премиера Желязков – за център, а според мен по-скоро – екосистема, за иновации в отбраната, трябва да се реализира ускорено в тясно сътрудничество с Украйна и то около въпроси, свързани с този Железен купол над Западното Черноморие и с противодействието на терористични атаки с ракети, самолетни бомби, дронове и други средства, които Русия използва, за да извършва терористични актове на територията на Украйна.

 

Интервю на Илияна Маринкова


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама