
От самото начало бяхме категорични, че тези реактори не са за продан. Те са ключов актив за България - част от нашата енергийна сигурност и икономическата независимост. Свидетели сме, че цената на тока расте в световен мащаб. Светът е в перманентна енергийна несигурност. В тази ситуация ядрената енергетика продължава да бъде най-надежният източник - стабилна, евтина и предвидима. Това съобщи председателят на БСП Атанас Зафиров на брифинг.
"Тази продажба щеше да бъде тежка. Щяхме да загубим години труд и милиарди, вложени левове", заяви Зафиров.
Лидерът на БСП заяви, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно управление и лично с лидера на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
"Имаме общо решение относно съдбата на двата реактори. Те няма да бъдат продавани. Това е решение, подкрепено от всички партньори в управлението. Благодаря на партньорите, че всички застанахме зад този стратегически избор", заяви лидерът на БСП.
Атанас Зафиров заяви, че страната има достатъчно подготвени кадри и готова площадка за изграждане на ядрена централа. Той обаче не уточни какви са плановете на властта за реакторите.
По думите му, ако България бе продала реакторите на Украйна, това би довело до загуба на "години труд, милиарди, вложени левове и възможността за силна енергийна политика".
Румен Петков определи решението за запазването на реакторите като "голяма възможност и предизвикателство".