НОВИНИ


Какво е необходимо за безопасността в Черно море? Обяснява капитан 1-ви ранг Андрий Риженко от ВМС на Украйна

3 2581 17.04.2025
Какво е необходимо за безопасността в Черно море? Обяснява капитан 1-ви ранг Андрий Риженко от ВМС на Украйна
В Черно море

В интервю за Current Time капитан 1-ви ранг от резерва на ВМС на Украйна Андрий Риженко обяснява какви условия трябва да бъдат осигурени, за да се гарантира сигурността в Черно море и да се установи прекратяване на огъня там.


Първото условие е да се спре обстрелът на пристанищата и влизащите в тях кораби: „Първият компонент е Руската федерация да не обстрелва украинските пристанища: Одеса, Черноморск и Южный с балистични ракети, крилати ракети или безпилотни самолети-камикадзета. За съжаление обстрелът с безпилотни самолети-камикадзе продължава “, отбелязва Риженко.


Второто условие е осигуряване на възобновяване на навигацията. На първо място е необходимо да се извърши разминиране: „Навигацията ще даде свобода на морската икономика. За това  е необходимо да се извършат редица мерки. Това е разузнаване на мини в пристанищата. Много пристанища сега просто са блокирани, там няма навигация: това са Николаев, Очаков, Херсон. В останалите пристанища навигацията е формално затворена, но съществува в ограничена степен, корабоплаването е в рамките на коридора, който беше създаден преди година и половина. Да се възобнови корабоплаването трябва да се намерят мини, трябва да се възстановят навигационните знаци, без тях навигацията също е невъзможна, и тук ще участват както военни специалисти, така и цивилни, за да не бъдат обстрелвани. И в пристанища като Николаев, Очаков, Руската федерация може да използва за обстрел дори лодки, баржи, и така нататък ."


И накрая, третото условие след възстановяването на навигацията трябва да бъде връщане към предвоенните маршрути за корабите, казва Риженко: „Когато се отвори корабоплаването, корабите трябва да могат да преминават директно от Одеса до Босфора през централната част на морето, а не да се крият в териториалните води на съседни държави. Това ще съкрати самия маршрут, транзитното време и значително ще намали цената на застраховката. Застраховката в момента е висока и се покрива от гражданите на Украйна и онези държави, които получават тези стоки.“


Според военния моряк на преговорите в Анкара страните обсъждат оценка на възможните заплахи за изпълнението на всички тези условия, както и планове за предотвратяването им - от икономически и политически до военни. Андрей Риженко обясни как всяка от участващите страни може да повлияе на случващото се в Черно море:


„Великобритания и Франция могат да ни помогнат да отворим навигацията. Няма нужда дори да изпращаме кораби в Черно море: специалните противоминни части могат да бъдат транспортирани по въздух или друг транспорт. Трябва само да помогнем за отварянето на пристанищата – да намерим мините и да ги унищожим. Дълбочините са плитки и търсенето на мини вече може да се извършва с 10-12-метрови лодки, много от които бяха доставени като част от военната помощ за Украйна през този период. Плюс това противовъздушна отбрана на пристанищата, ако изведнъж възникне някаква ситуация там, пак с дронове, за да се научи предварително за тази заплаха и да я отблъсне и съответно разузнавателни данни, защото колкото по-рано Украйна научи за тази атака, толкова по-добре ще може да реагира на нея.


Турция разполага с пълен набор от сили и средства в Черно море: фрегати, самолети, подводници. Те могат просто да затворят меридиана и да гарантират, че руските кораби, които все още има много в Крим, няма да атакуват тези кораби и да не ги арестуват.


В същото време, според капитана, действията на Турция може да се ограничат до „мониторинг и предупреждение“, което позволява на страната Конвенцията от Монтрьо – документ, приет през 1936 г., според който Турция възстановява суверенитета над проливите Босфора и Дарданелите и поема задължения за спазване на принципите на международното морско право.


От началото на войната цивилното корабоплаване в Черно море се регулира съгласно сделка за зърно, която Русия и Украйна сключиха поотделно с ООН в Истанбул през юли 2022 г. През юли 2023 г. Русия се оттегли от така наречената инициатива за зърно, позовавайки се на неспазването на споразуменията от западните страни.


В края на март 2025 г. Русия обяви, че ще прекрати огъня в Черно море само след отмяна на санкциите срещу Rosselkhozbank и руските производители и износители на храни и торове. Украинският президент Володимир Зеленски нарече изявленията на Москва манипулация.


Превод ФрогНюз

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама