НОВИНИ


САЩ и Украйна с първа стъпка към сделка за минерални ресурси

0 2258 18.04.2025
САЩ и Украйна с първа стъпка към сделка за минерални ресурси
Юлия Свириденко

Украйна съобщи в четвъртък, че Киев и Вашингтон са подписали меморандум като начална стъпка към постигане на споразумение за разработване на минерални ресурси в Украйна – сделка, подкрепяна от президента на САЩ Доналд Тръмп.


Тръмп заяви, че споразумението може да бъде подписано още следващата седмица.

 

Юлия Свириденко, първи вицепремиер и министър на икономиката на Украйна, написа в социалните мрежи, че меморандумът вече е подписан.





„Радваме се да обявим подписването, заедно с нашите американски партньори, на Меморандум за намерения, който проправя пътя към Споразумение за икономическо партньорство и създаването на Инвестиционен фонд за възстановяването на Украйна“, написа тя.


Украинска делегация пътува до Вашингтон в края на миналата седмица за преговори, след като администрацията на Тръмп предложи ново, по-обхватно споразумение. Първоначалното рамково споразумение, за което бе постигната договорка, така и не бе подписано.

 

Тръмп заяви пред репортери в Белия дом:

 

„Имаме сделка за минерали, която, както изглежда, ще бъде подписана в четвъртък“.


Той настоява САЩ да получат привилегирован достъп до природните ресурси и стратегически минерали на Украйна, като част от компенсация за военната помощ, предоставяна от Вашингтон на Киев по време на управлението на бившия президент Джо Байдън.

 

В Овалния кабинет, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, седейки до Тръмп:

 

„Все още работим по детайлите“ и добави, че подписването може да се състои до следващия петък.


„На практика това е почти същото, за което вече се бяхме разбрали. Когато президентът беше тук, имахме меморандум за разбирателство. Сега преминахме направо към голямата сделка, която е споразумение от около 80 страници – и именно това ще подпишем.“


Белият дом не предостави допълнителна информация относно времето и съдържанието на сделката.

 

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза по-рано, че двете страни може да подпишат меморандума онлайн още същия ден.

 

„Това е меморандум за намерения. И ние имаме положителни, конструктивни намерения,“ заяви той пред репортери в Киев.





Той добави, че предложението за подписване на меморандума преди окончателната сделка, която ще изисква ратификация от украинския парламент, идва от страна на САЩ.

 

„Тези открити, честни разговори направиха възможно напредването в позициите – както на европейците, така и на украинците и американците – които са се съгласили да се срещнат следващата седмица в Лондон, за да продължат дискусиите по тази основа“.


Юлия Свириденко добави, че Киев и Вашингтон са постигнали значителен напредък в преговорите и че меморандумът е първата стъпка за официализиране на този процес.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама