
Докато датите на Великден обикновено се различават между Източните и Западните християни, тази година празникът се пада на една и съща дата — съвпадение, което може да се окаже възможност за напредък в екуменическия диалог.
Великден през 2025 г. съвпада със 1700-годишнината от Никейския събор — първия вселенски събор, проведен през IV век. Най-известен с това, че защитава божествеността на Христос срещу арианската ерес, съборът също така установява универсална формула за изчисляване на датата на Великден, пише Catholic News Agency.
Никейският събор постановява, че Великден трябва да се празнува в първата неделя след първото пълнолуние, следващо пролетното равноденствие. По онова време стандартният календар е Юлианският, в който датата на равноденствието е фиксирана. Така фиксираната дата на Великден, базирана на Юлианския календар, започва да се прилага постепенно.
Столетия след събора, западните църкви преминават към Григорианския календар, заради неточности в Юлианския, докато Източната църква продължава да използва Юлианския календар за религиозни празници. Така и двете традиции следват събора, но с различни отправни точки — затова и датите за Великден често са различни.
Защо датите на Великден се различават?
През 46 г. пр.н.е., Юлий Цезар въвежда Юлианския календар. Въпреки че прилича на съвременния Григориански, той има неточности. Макар че годината общо взето има 365 дни, реалното време, за което Земята обикаля около Слънцето, е 365.24219 дни.
Юлианският календар се опитва да компенсира това чрез високосна година на всеки четири години, но така се получават 365.25 дни, което води до леко натрупване на грешки. Това закъснение от 11 минути и 14 секунди на година довежда до 10 дни разлика след повече от хилядолетие.
Затова през 1582 г. папа Григорий XIII предприема корекция — премахва 10 дни от календара (хората си лягат на 4 октомври и се събуждат на 15 октомври), и регулира високосните години. Така възниква Григорианският календар, който днес е световен стандарт.
В момента, през 2025 г., Юлианският календар изостава с 13 дни от Григорианския. През 2100 г. изоставането ще бъде 14 дни.
И така, въпреки че всички християнски традиции използват формулата на Никейския събор, различните календари дават различни дати за Великден.
Един Великден отново?
На 20 април 2025 г., Великден ще се празнува едновременно от Източната и Западната църква.
В светлината на тази дата и годишнината от Никейския събор, папа Франциск и вселенският патриарх Вартоломей изразиха надежди, че споделеният Великден може да бъде начало на единна дата за празнуването му.
През април 2024 г., патриарх Вартоломей изразява желание Великден да се празнува на "унифицирана дата" от всички християни.
В началото на 2025 г., по време на екуменическо събитие, папа Франциск отново призова християните да направят решителна крачка към единство около обща дата за Великден.
Според папата, това е възможност да „преживеем годишнината на Никейския събор като призив за продължаване по пътя към единство.“
И това не е единственият шанс – следващи съвпадения между Изтока и Запада ще има през:
- 16 април 2028 г.;
- 13 април 2031 г.;
- 9 април 2034 г.