София планира да използва напора на водопроводната мрежа, за да произвежда електроенергия. Това съобщи заместник-кметът по строителството Ирина Савина, която представи пред общинската комисия по инженерна инфраструктура политиката на кметството в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност.
В момента фирма "Софинвест" разработва техническото задание на проекта, предвиждащ разполагането на шест малки водноелектрически централи с обща мощност около 6 мегавата по напорните тръбопроводи, допълни Савина пред Mediapool, но не можа да се ангажира кога фирмата, спечелила обществената поръчка, ще е готова с предложението.
Проектът се оценява на 15-20 млн. лв., за които ще се кандидатства пред еврофондовете. Първоначалната амбиция на Столична община била до средата на 2011 г. да подготви апликационна форма за еврофинансиране в програмния период 2007-2013 г. Тромавите процедури по одобрение на подробните устройствени планове на инвестицията вероятно обаче ще отложат кандидатстването за пари от ЕС за проектирането и изграждането на съоръженията.
След построяването им, за което ще се обяви конкурс, ще се проведе процедура и за фирма оператора, която ще стопанисва съоръженията, стана ясно от думите на Савина. Ще се избере фирмата, предложила най-добрите икономически условия, обясни зам.-кметът.
Само преди месец на сметището в Суходол заработи инсталация за производство на топло и електроенергия от отделяния при гниенето на отпадъците газ метан. Очакваните годишни приходи от продажбата на "зеления" ток на ЧЕЗ са 1.5 млн. лв.
Пред съветниците от инженерната комисия тя заяви още, че общината е готова с проекта за канализация на селищата от район "Кремиковци" и кандидатства за близо 200 млн. лв. финансиране по Оперативна програма "Околна среда". Проектът обаче ще се раздели на четири части.
Предвижда се всички селища от района без кв. "Враждебна", заедно със селата Казичане и Кривина, да имат обща канализационна мрежа и пречиствателна станция на река Лесновска.
Готов е проектът за канализацията на град Нови Искър, селата Световрачане, Чепинци и Негован, като отпадните води от тях ще се отвеждат към пречиствателната станция "Кубратово", която се стопанисва от концесионера "Софийска вода" и заради въвеждането й в експлоатация операторът иска поскъпване на водата от 1 февруари..
До края на 2011 година ще е готов проектът за канализацията на град Банкя.
По думите на Савина, местностите в София, които са без канализация, са включени в бизнес-програмата на "Софийска вода" за 2011-2012 година.
До март се очаква да бъде потвърден официално от ЕК и срокът за изпълнение на обектите по програма ИСПА от софийския воден цикъл - до края на 2011 година.
Заместник-кметът по финансите Минко Герджиков пък коментира, че съветниците ще обсъдят евентуално освобождаване на електромобилите от данък за определен период.