НОВИНИ


Голяма отстъпка в преговорите с Киев. САЩ готови да признаят Крим за руска територия

26 3117 19.04.2025
Голяма отстъпка в преговорите с Киев. САЩ готови да признаят Крим за руска територия
БГНЕС

САЩ са готови да признаят полуостров Крим за руска територия като част от по-широко мирно споразумение между Москва и Киев. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на лица, запознати с въпроса.


Потенциалната отстъпка е последният сигнал, че президентът Доналд Тръмп е нетърпелив да циментира споразумението за прекратяване на огъня. Тя идва, когато той и държавният секретар Марко Рубио намекнаха, че администрацията е готова да прекрати усилията си за мирно посредничество, освен ако не бъде постигнат бърз напредък.

 

Крим бе превзет от Русия през 2014 г. след инвазия и последващ референдум, проведен под окупация. Международната общност отказа да признае полуострова за руска територия.

 

Това рискува да подкопае международните закони и договори, забраняващи отнемането на земя чрез използване на сила. Украинският президент Володимир Зеленски многократно е заявявал, че няма да отстъпи територия на Москва. Това би било от полза за руския президент Владимир Путин, който отдавна търси международно признаване на руския суверенитет в Крим. Досега Путин отказва да се съгласи с предложението на Тръмп за широко мирно споразумение.

 

САЩ представиха на съюзниците си предложения за постигане на мирно споразумение между Русия и Украйна в Париж, включително очертание на условията за прекратяване на боевете и облекчаване на санкциите срещу Москва в случай на трайно прекратяване на огъня. Предложението като цяло би замразило фронтовата линия, като повечето други украински територии, сега окупирани от Русия, на практика ще останат под контрола на Москва. Стремежите на Киев да се присъедини към НАТО също няма да бъдат обсъждани.

 

Преговорите в Париж включваха среща между френския президент Еманюел Макрон и пратеника на САЩ Стив Виткоф, както и дискусии между Рубио и съветници по националната сигурност и преговарящи от Франция, Германия, Обединеното кралство и Украйна. Съюзниците ще се съберат отново в Лондон следващата седмица, за да продължат дискусиите си.

 

Държавният секретар Марко Рубио и президентът Доналд Тръмп подчертаха, че САЩ може да се оттегли от ролята си на посредник в преговорите между Русия и Украйна, ако двете страни не постигнат напредък.

Предложението на Тръмп ще трябва да бъде допълнително обсъдено в цяла Европа и с Украйна, която може да не приеме отстъпките, които Тръмп очерта. Президентът на САЩ по-рано попари и амбициите на Киев да се присъедини към НАТО.

 

Според едно от официалните лица плановете на САЩ, които трябва да бъдат допълнително обсъдени с Киев, няма да се равняват на окончателно уреждане. По думите му европейските съюзници няма да признаят никакви окупирани територии за руски. Длъжностни лица подчертаха, че преговорите биха били спорни, ако Кремъл не се съгласи да спре боевете и че предоставянето на Украйна на гаранции за сигурност, за да се гарантира, че сделката ще издържи, също е съществена част от всяко споразумение.

Марко Рубио подчерта, че гаранциите за сигурност не са "нелегитимно желание" от страна на Украйна. Той поясни че преговарящите досега не са стигнали до това ниво на конкретика. Всяка суверенна нация на Земята има право да се защитава, уточни Рубио.

 

Киев вече се съгласи на прекратяване на огъня и позицията му е, че Москва също трябва да се съгласи с такова, преди да обсъжда други въпроси, каза човек, запознат с въпроса. В Париж задачата на украинската делегация беше да обсъди как ще се наблюдава всяко прекратяване на огъня, както и мироопазващ контингент, каза лицето.

 

Русия продължава да бомбардира украински градове, след като се отказа от предложеното частично примирие, обхващащо Черно море. Кремъл твърди, че отделно, 30-дневно частично примирие, обхващащо енергийната инфраструктура, е приключило в петък. По-рано този месец руските сили изстреляха балистични ракети, включително една, оборудвана с касетъчни боеприпаси, по североизточния град Суми в Украйна, убивайки 35 души.

 

Преговорите в Париж също се основават на усилията на Франция и Обединеното кралство да изпратят миротворци в Украйна след края на конфликта, като част от пакет от гаранции за сигурност. Длъжностни лица в Париж и Лондон се надяват, че това предложение ще покаже, че Европа е сериозна относно ангажирането на собствените си ресурси за следвоенното бъдеще на Украйна и ще убеди Тръмп да осигури защита на тези гаранции.

 

Премахването на санкциите, докато Русия продължава да окупира големи територии от Украйна, може да се окаже проблематично за някои от съюзниците на Киев. Премахването на ограниченията на Европейския съюз, включително размразяването на имобилизирани активи, изисква подкрепата на всички държави-членки.

 

Виткоф, който се срещна с Путин три пъти, заяви пред Fox News, че ключът към общото споразумение се върти около "пет територии", без да дава повече подробности. Русия настоява, че нейното военно превземане на части от Украйна от 2014 г., включително Кримския полуостров и големи територии от Запорожка, Херсонска, Луганска и Донецка области, трябва да бъдат признати при всяко споразумение.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама