
"Папа Франциск беше интересна личност. Неслучайно земният му път завършва на Великден, което в християнския свят е знак за особената мисия на всеки духовник, патриарх, предстоятел на църквата."
Това мнение изрази богословът доц. Костадин Нушев пред Радио "Фокус“.
Папа Франциск преминава своя духовен път в служение на бедните, отритнатите, онеправданите, затворниците, бежанците. Той започва своето служение като мисионер в най-бедните квартали в градовете в Аржентина, разказа доц. Нушев. "Той продължи тази линия на социална активност на католическата църква и когато зае първосветителския престол, когато стана първойерарх на католическата църква. Това, което беше характерно за неговия понтификат, е неговата чувствителност към бедните, опитът да покаже, че църквата е не само някаква институция с престиж в обществото, а преди всичко общност от християни, отдадени на евангелската мисия на добродетелите, на милосърдието“, категоричен е той.
Папа Франциск работи много за постигането на мир и диалог между различните вероизповедания и за преодоляване на етническите и религиозни конфликти. "Той ще остане в историята като духовник и мисионер, който предлага едно по-различно лице на католическата църква, а именно – лице, обърнато към хората. Зададената от него посока няма да бъде променена лесно. Не може да се очаква някаква реставраторска политика, тъй като католическата църква е една глобална институция с мисионерски задачи на всички континенти, във всички страни“, аргументира се богословът.
Специалистът припомни и посещението на папа Франциск в България през 2019 г.
"Той показа много добро, братско отношение към нашия блаженопочивш патриарх Неофит. Показа, че е готов да приеме в своите братски обятия православните християни, българите“, уточни той.