
"И празникът може да предизвика паник атака." Това мнение изрази в ефира на БНР Теодора Ангелова, психолог, член на Дружеството на психолозите в България.
"Социалната тревожност у хората е много висока в последно време. Срещата с роднини винаги предизвиква една известна тревожност в човека, тъй като, ако имаме някакви травми, те обикновено са започнали в семейната среда. Семейните празници обикновено са провокатор към това някои неразрешени конфликти или стари рани да бъдат отворени. И ако човек не ги е преработил, напълно нормално е да се чувства напрегнат. Имаше един цитат, мисля че на йога учител, че ако човек се чувства просветлен, трябва да прекара една седмица с родителите си, за да провери", посочи тя.
Според Ангелова има натрупване на изолираност у хората и въпреки, че живеем във все по-свързан свят, хората се чувстват самотни:
"Това, че живеем в дигитален свят, кара хората да се сравняват с някакви хора, които имат идеален и перфектен живот. ... Това дали имаме хора в приятелския си лист в социалните мрежи е едно, а дали имаме приятели - това вече е друго. Хората не се опознават през прекараното време, а през прекараните ситуации. Социалната мрежа не дава това необходимо пространство, в което да изпадаме в различни ситуации. За да можем да наречем някого приятел, трябва да имаме преживяване, което да сме преживели общо. ... Все повече млади хора вземат антидепресанти", аламира специалистът.
Търпимостта, т.е. приемането на другия, е в основата на любовта, изтъкна психологът.