
"Нормално е синдикатите да искат увеличение на средствата - да не е 5%, а 10%. Не считам, че в този бюджет, на този етап, това може да се случи."
Така социалният министър Борислав Гуцанов отговори на въпрос на БТА относно настояването на синдикатите за 10% ръст на доходите в недофинансираните от бюджета сфери в рамките на настоящата година.
По-рано днес президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров алармира, че напрежението в някои сектори не стихва и има готовност за протести.
Направихме невъзможното от „дупка“ от 18 милиарда лева да направим бюджет, да спазим швейцарското правило за пенсионерите, да има великденски добавки, колкото и да са минимални, да не вдигнем данъците, което беше изключително важно, да има 5% повишаване на заплатите, отбеляза министърът. Мисля, че на този етап много трудно може да стане нещо повече, допълни той.
Гуцанов съобщи, че в петък ще има среща с работодателските организации и синдикатите, на която ще бъде обсъдено транспонирането на европейската директива за адекватните минимални работни заплати.
Вотът на недоверие е най-силното оръжие в ръцете на опозицията, но не трябва да бъде използвано прекалено често, защото става „девалвация на тази опция“, категоричен е социалният министър по отношение на двата неуспешни вота на недоверие към кабинета „Желязков“ и на политически заявки за нови.
Борислав Гуцанов изнесе по-рано днес публична лекция на тема „Работа, осигуровки, права – за силен старт на кариерата“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Целта на събитието е на студентите да бъдат разяснени трудовите права, правилата за безопасен труд и възможности на заетост.