
Британското външно министерство потвърди, че министерските мирни преговори за Украйна с участието на САЩ и европейски партньори, които трябваше да се проведат днес, са отложени. Това се случва след като държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че няма да може да присъства и на фона на информации, че Русия е готова да се откаже от териториалните си претенции към три украински региона, които контролира частично, в замяна на признаване от страна на САЩ на анексирането на Крим.
Високопоставените мирни преговори трябваше да се проведат в Лондон, а техен домакин трябваше да бъде британският външен министър Дейвид Лами. В изявление на Министерството на външните работи на Обединеното кралство се казва, че „днешната среща за мирните преговори в Украйна с външните министри се отлага. Разговорите на официално ниво ще продължат, но те са закрити за медиите“.
Британският външен министър бе поставен в неудобна позиция след внезапното решение на държавния секретар на САЩ Марко Рубио късно във вторник да не присъства, както и на фона на нарастващ брой изтекли информации, очевидно идващи от САЩ и Русия, целящи да провалят дискусиите и да прокарат тезата, че най-съществените разговори се водят директно между Вашингтон и Москва.
По-късно Кремъл заяви, че Русия води преки разговори със САЩ относно войната в Украйна и няма текущи преговори с Европа или с Украйна.
В своето ежедневно изявление пред медиите, цитирано от ТАСС, горовителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли и медийните съобщения относно евентуално съдържание на мирно предложение между САЩ и Русия, заявявайки, че по темата циркулира много фалшива информация. Предвид факта, че само няколко дни преди да започне пълномащабна война срещу Украйна Русия говореше, че „само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна“, е ясно колко може да се вярва, когато Москва твърди каквото и да е било.
Разговорите промениха формата си
Кратко изявление на външното министерство съобщава, че министерските срещи, планирани да започнат тази сутрин, вече няма да се състоят и ще бъдат заменени с преговори зад кулисите на ниво експерти. С това се дава яснота по отношение на внимателно формулираното изявление, направено късно снощи от външния министър Дейвид Лами, след разговор с Рубио.
Малко преди полунощ Лами публикува в социалните мрежи, че разговорите му с Рубио са били продуктивни, но намекна, че ще се проведат на по-ниско равнище.
„Преговорите продължават с бързо темпо и служебни лица ще се срещнат в Лондон утре. Това е критичен момент за Украйна, Великобритания и евроатлантическата сигурност“, заяви той.
Британската страна бе поставила голям акцент върху значението на тези преговори, като делегации от Франция и Германия също трябваше да участват. Въпреки това, понижаването на нивото на разговорите идва на фона на изтекла информация, според която Русия е готова да се откаже от териториалните си претенции към три украински региона, които контролира само частично, в замяна на признаване от страна на САЩ на анексирането на Крим.
Рубио заяви, че планира да „пренасрочи пътуването си до Обединеното кралство в следващите месеци“.
Според публикации както във Financial Times, така и от Axios, в проекта на възможно споразумение се предвижда прекратяване на огъня по настоящата фронтова линия, признаване от страна на САЩ на Крим като руски, както и американско вето върху членството на Украйна в НАТО.
Financial Times посочва, че Кремъл е готов да смекчи исканията си в преки преговори със САЩ и би приел замразяване на конфликта по текущата фронтова линия, ако САЩ признаят, че Крим – анексиран от Москва през 2014 г. – принадлежи на Русия.
Владимир Путин е предложил замразяване на конфликта в Украйна по съществуващите фронтови линии по време на последните разговори със Стив Уиткоф – специалния пратеник на Доналд Тръмп, съобщава и The Guardian, позовавайки се на свой източник.
Въпреки това, източникът предупреди, че остава неясно какви други искания Путин може да постави – и подчерта, че на пръв поглед отстъпката може да е тактически ход, целящ да въвлече Тръмп в приемане на по-широки руски условия.
Освен вече известните искания – като Украйна да не се присъединява към НАТО – Русия може също да настоява за прекратяване на западната военна помощ за Киев, както и за забрана на присъствие на западни войски на територията на Украйна.
Договорка между Русия и САЩ?
Първоначалните индикации сочат, че Русия е готова да „размени“ територии, които не контролира в Украйна – с други думи, въздух – срещу признаване от страна на САЩ на анексирането на Крим през 2014 г., пише The Guardian.
Това би представлявало формално признание, че е възможно промяна на граници със сила – създавайки по същество прецедент с изключителна тежест.
Сигналите от Кремъл са внимателно премерени и почти сигурно насочени към затрудняване на украинския президент Володимир Зеленски. Украинското ръководство многократно е заявявало – както Зеленски повтори и във вторник – че не може юридически да признае анексирането на Крим или която и да е друга територия на Украйна, окупирана от Русия.
Русия обаче залага на това, че Украйна е изморена след повече от три години война, и че нейното предложение изглежда като разумна алтернатива на западните идеи, подкрепяни от САЩ, Украйна и Европа – а именно: незабавно и пълно прекратяване на огъня, което да създаде условия за последващи преговори.
Засега не е ясно доколко Русия е сериозна в това предложение, при положение че изглежда увеличава атаките срещу украински цивилни, като деветима бяха убити при атака срещу автобус днес. Но ситуацията може да се развие бързо, особено в обстановка, в която изтичането на информация към медиите изпреварва дипломатическите формалности.
А с Доналд Тръмп, който очевидно е нетърпелив да постигне бързо примирие и е разочарован от липсата на напредък, това е предложение, което Белият дом може да започне публично да прокарва.
Украинската реакция
Междувременно ръководителят на украинската президентска канцелария Андрий Ермак, външният министър Андрий Сибиха и министърът на отбраната Рустем Умеров пристигнаха в Лондон.
„Въпреки всичко, ние продължаваме да работим за мир. Както беше договорено в Париж, ще се срещнем с американските и европейските си колеги, които в момента се намират в британската столица“, заяви Ермак в X.
Украйна, САЩ, Франция и Германия вече проведоха среща в Париж на 17 април.
„Днес ще обсъдим начините за постигане на пълно и безусловно прекратяване на огъня като първа стъпка към цялостно уреждане и постигане на справедлив и траен мир“, отбеляза Ермак.
Първоначално се очакваше държавният секретар на САЩ Марко Рубио и специалният пратеник Стив Уиткоф да присъстват, но по-късно отмениха посещението си. Този ход съвпадна с отказа на президента Володимир Зеленски да признае юридически руската окупация на Крим — точка, която според съобщенията е била ключова в мирното предложение на САЩ, представено пред Киев миналата седмица.
Според Axios, Киев се надява да обсъди в Лондон предложено споразумение за 30-дневно прекратяване на огъня, вместо мирния план на Тръмп. САЩ и Украйна се съгласиха на пълно 30-дневно примирие през март, но Москва отхвърли предложението.
След това Зеленски отправи ново предложение за 30-дневна пауза на всички удари с далекобойни оръжия срещу граждански цели, като от Москва все още няма отговор.
ФрогНюз