
Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю пред БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон.
Официални данни на Евростат и Националния статистически институт показаха, че бюджетният дефицит у нас през 2024 г. е 3 на сто. Това е стойност, която не трябва да се превишава, за да отговаря страната ни на условията за приемане на еврото.
След като по-рано през годината България покри и инфлационния критерий, остава да се изчакат конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия, за да се отговори на въпроса дали ще можем да се присъединим към еврозоната от следващата година.
Управителят на БНБ коментира и обявената вчера сделка за придобиване на "Ти Би Ай Банк" (TBI Bank) от американската компания за инвестиции в частен капитал "Адвент Интернешънъл" (Advent International). Той заяви, че банковата консолидация и инвестициите в сектора са сред ефектите от приближаването ни към еврозоната.
Радев, който ръководи българската делегация по време на Пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон, посочи още, че в столицата на САЩ е провел среща с управителя на Народната банка на Китай (централната банка на страната – бел. ред.) Пан Гуншън. По време на срещата Радев и Гуншън са подписали документ, с който превръщат Меморандума за сътрудничество от 2019 г. в безсрочен. Това, по думите на Радев, ще допринесе за "по-широка експозиция по редица важни за БНБ въпроси като макроикономически анализи на глобалната среда, дигитални валути на централните банки, възможности за диверсификация при управление на резервите".
Димитър Радев коментира и настоящото търговско противопоставяне в света, като според него перспективите "за дълбока и продължителна рецесия са малко вероятни".