Броени дни остават до крайния срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 г. Той изтича на 30 април. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог.
От подаване на годишна данъчна декларация са освободени лицата, които през изминалата година имат единствено доходи от трудов договор и не искат да ползват някое от данъчните облекчения.
Гражданите, получили хонорари, трябва да подадат данъчна декларация, дори ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода. Формуляри подават също така земеделските стопани, както и всички физически лица, които през миналата година имат приходи от наем или от продажба на имущество. Данъчни декларации подават и лицата получили авторски и лицензионни възнаграждения, включително от продажба на изобретения и произведения на науката, културата и изкуството.
От НАП съобщиха тези дни, че изпращат имейли или се обажда по телефона на физическите лица, за които има информация, че през 2024 г. са получили хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в интернет и др., като им напомня, че трябва да декларират и платят данъка върху доходите от тези дейности в срок до 30 април.
Данните за получените облагаеми доходи са вписани в предварително попълнените годишни данъчни декларации. Достъп до тези предварително попълнени електронни формуляри имат всички данъкоплатци с електронен подпис или издаден от НАП персонален индентификационен код (ПИК). Издаването на ПИК става от всеки офис на приходната агенция. Преди да бъдат подписани и подадени, предварително попълнените данни следва да се прегледат, допълнят и коригират при необходимост, както и да се прецени дали доходите, вписани в декларацията, са облагаеми или необлагаеми. В декларацията се посочват и някои облагаеми с окончателен данък доходи като дивиденти и ликвидационни дялове, парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител и др.
В данъчната декларация по желание може да се обявят и необлагаеми доходи, каквито например са доходите от продажба на лични вещи.
Подобно на декларирането, заплащането на окончателния размер на данъка също може да стане електронно. Онлайн плащането е една от най-често използваните електронни услуги на НАП, защото може да се случи по всяко време на денонощието, както и през почивните и празнични дни.
Лицата, които не разполагат с ПИК, могат да подадат данъчната си декларация на хартия в офисите на НАП или по пощата.
Ако не подадете декларация за дължими данъци в установените срокове, наказанието е глоба до 500 лева, но е възможно и по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 1000 лева. За подаване на неверни данни, които водят до по-нисък данък или до неплащане на данък, наказанието е глоба до 1000 лева, ако не подлежите на по-тежко наказание. При повторно нарушение глобата е до 2000 лева.
Върху неплатения до 30 април дължим налог се начислява лихва за просрочие, която е равна на 10% плюс основния лихвен процент. ОЛП се обявява всеки месец от Българска народна банка, като за април е 2.39%.
Ползването на данъчни облекчения, с които се намалява дължимия данък върху доходите, е възможно само за данъкоплатци, които нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение, т.е. просрочени данъчни и други задължения към бюджета. Това всеки данъкоплатец може да провери от данъчно-осигурителната си сметка, ако има персонален идентификационен код (ПИК).
Годишната данъчна основа може да се намали и с направените лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10%. Тази сума може да бъде намалена в общ размер до 10% и за лични вноски за доброволно здравно осигуряване и вноски по договори за застраховки „Живот“.