
Ватиканът ще направи последни приготовления в петък за погребението на папа Франциск, докато последните от хилядите опечалени преминават през базиликата „Свети Петър“, за да се поклонят пред открития му ковчег.
Очаква се много от 50-те държавни глави и 10-те монарси, които ще присъстват на церемонията в събота на площад „Свети Петър“ – сред тях президентът на САЩ Доналд Тръмп и украинският президент Володимир Зеленски – да пристигнат в Рим в петък.
Италианските и ватиканските власти са поставили района около „Свети Петър“ под строга охрана преди погребението – с блокирани дронове, снайперисти по покривите и изтребители в готовност.
Десетки хиляди хора вече са чакали с часове, за да отдадат последна почит на Франциск. Ковчегът му ще бъде затворен в 20:00 ч. местно време по време на церемония, на която ще присъстват висши кардинали. Кардинал Кевин Фарел, който като камерленго ръководи ежедневните дела на Ватикана до избора на нов папа, ще води така наречения „Ритуал на запечатването на ковчега“.
Първият папа от Латинска Америка в историята на Католическата църква почина в понеделник на 88-годишна възраст, по-малко от месец след като прекара седмици в болница със сериозна пневмония.
Вероник Монтес-Куломб, туристка от Тулуза, Франция, която присъства на поклонението в четвъртък в „Свети Петър“, сподели, че е била на Великденската литургия – последното публично появяване на понтифика.
„Видяхме папата да минава с папамобила, изглеждаше сравнително здрав. Бяхме изненадани да разберем, че е починал в понеделник сутринта“, разказа тя пред AFP.
Аржентинският понтифик, който дълго време страдаше от влошено здраве, пренебрегна лекарските препоръки и се появи на Великден – най-важния момент в католическия календар.
Светът изказва съболезнования за йезуита – енергичен реформатор, който в продължение на 12 години като глава на 1,4 милиарда католици защитаваше онеправданите и изключените. В последната си реч той осъди онези, които всяват „презрение... към уязвимите, маргинализираните и мигрантите“.
Очаква се на погребението му да присъстват поне 130 чуждестранни делегации, включително президентът на Аржентина Хавиер Милей и британският принц Уилям. Над площада ще бъде въведена забрана за полети.
Ковчегът на папа Франциск беше поставен пред олтара на „Свети Петър“ за поклонение в продължение на три дни, като той бе облечен в папските си одежди – червен орнат, бяла митра и черни обувки.
„Беше кратък, но интензивен момент до тялото му“, каза италианецът Масимо Пало, 63 г., пред AFP след посещението си.
„Той беше папа сред народа си, и се надявам следващите папи да бъдат като него“.
Италианската агенция за гражданска защита прогнозира, че „няколкостотин хиляди“ души ще се стекат към Рим в уикенда, който така или иначе е натоварен заради официален празник в петък.
След погребението, ковчегът на Франциск ще бъде пренесен в бавно шествие до любимата му римска базилика – Санта Мария Маджоре, където ще бъде погребан в земята. Гробът му ще бъде обозначен само с една дума: Franciscus. Хората ще могат да го посещават от неделя сутринта.
След това вниманието ще се насочи към избора на наследник на Франциск. Кардинали от цял свят се връщат в Рим за погребението и за конклава, който ще избере нов понтифик. При липса на папа, кардиналите провеждат ежедневни срещи, за да определят следващите стъпки, като още една среща е планирана за петък.
Дата за началото на конклава все още не е обявена, но по канон трябва да започне не по-рано от 15 и не по-късно от 20 дни след смъртта на папата. Само кардинали под 80-годишна възраст – в момента около 135 души – имат право да гласуват.