НОВИНИ


Световната банка ревизира прогнозата си за икономическия растеж на България

15 4885 25.04.2025
Световната банка ревизира прогнозата си за икономическия растеж на България
Икономическият растеж върви надолу

Световната банка ревизира надолу очакванията си за растежа на българската икономика през 2025 г., като прогнозира забавяне на увеличението на БВП до 1,6%, спрямо очакваните 2,8% през 2024 г. Това става ясно от новия аналитичен доклад на институцията, озаглавен „Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации“, публикуван на официалния ѝ сайт.


Корекцията за 2025 г. е с 1,2 процентни пункта в сравнение с прогнозата от януари тази година. Световната банка очаква икономическият растеж на България да остане под натиск и през 2026 г., когато се очаква БВП да се увеличи с едва 2,1% – с 0,6 пункта по-малко спрямо предишните очаквания.

На фона на глобални тенденции, СБ предвижда средногодишен растеж на световната икономика от 2,3% за периода 2025–2026 г., което е спад спрямо 2,6% през 2024 г. Според доклада това отразява „рязко и широкообхватно забавяне“ в много от водещите икономики в света, което се дължи на продължаваща несигурност в търговските политики, слаби нива на инвестиции и забавяне на външната търговия.

В същото време Международният валутен фонд (МВФ) също предвижда забавяне на българската икономика през 2025 г. до 2,5%, спрямо 2,8% през предходната година. За разлика от тези прогнози, Българската народна банка (БНБ) повиши очакванията си за растежа през 2025 г. до 2,8%, в сравнение с предишна прогноза от 2,5%.

Световната банка напомня, че българската икономика е отчела ръст от 7,8% през 2021 г., 4,0% през 2022 г. и 1,9% през 2023 г. Въпреки това, докладът посочва, че ниското ниво на инвестиции (18% от БВП спрямо средно 21% за ЕС) и слабата производителност на труда продължават да бъдат основни пречки за устойчивия растеж на страната. Производителността на труда е в застой, а липсата на структурни реформи се отразява негативно върху ефективността на бизнеса.

В европейски контекст, докладът отбелязва и влошени перспективи за еврозоната, засегната от митнически бариери, политическа нестабилност и загуба на конкурентоспособност. Германската икономика – най-голямата в Европа – отбелязва втори пореден годишен спад през 2024 г., с особено сериозни предизвикателства пред автомобилната индустрия на страната.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама