
Младите хора днес все по-често избират гъвкавите форми на заетост, защото ценят баланса между работа и личен живот. Това споделиха гл. ас. д-р Велина Колева от катедра „Управление и администрация“ и гл. ас. д-р Павлина Иванова от катедра „Аграрна икономика“ към Икономическия университет – Варна.
Двете преподавателки са сред организаторите на шестото издание на международната научно-практическа конференция „Управление на човешките ресурси“, проведена във висшето училище. Събитието събра представители на научни институции, университети, бизнеса и гражданския сектор, а сред официалните гости беше и областният управител на Варна Андрияна Андреева.
HR в дигиталната ера – адаптация за всички
Един от акцентите на форума бе именно адаптацията на бизнеса към новите реалности на трудовия пазар. Според д-р Колева, новите форми на заетост и дистанционният труд ще се утвърждават все по-сериозно в близко бъдеще. „Процесът ще бъде плавен, но неминуем – както бизнесът ще трябва да се адаптира, така и младите хора ще трябва да развиват уменията си в тази нова среда“, посочи тя.
Д-р Иванова допълни, че голяма част от промените вече са започнали, особено след пандемията, която ускори дигиталната трансформация на работното ежедневие.
Дигитализация, автоматизация и... липса на хора
„Дигитализацията и автоматизацията могат да смекчат проблема с недостига на кадри“, коментираха експертите. Но и двете подчертаха, че все още няма категоричен отговор накъде ще се развият процесите. Ясно е обаче, че част от съществуващите професии ще отпаднат, а на тяхно място ще се появят нови, изискващи различни умения.
Изкуственият интелект: партньор, не заместител
„Изкуственият интелект няма да измести човешкия – поне не скоро“, отбеляза д-р Колева. По думите ѝ AI по-скоро ще промени ролите на работещите, ще подпомага техния труд, вместо да го елиминира. „Ще се наложи хората да се преориентират, но не и да изчезнат от работния процес“, добави д-р Иванова.
Образование с фокус върху меки умения
И двете преподавателки бяха категорични, че наред със знанията, младите хора трябва да развиват и така наречените „меки умения“ – най-вече в сферата на комуникацията. „Поколенията стават все по-дигитални, а средата – все по-динамична. Младите вече не се нуждаят от адаптация, нуждаят се възрастните“, каза с усмивка д-р Колева. Според нея именно меките умения ще дадат на студентите гъвкавостта и конкурентоспособността, от които ще се нуждаят на един бързо променящ се трудов пазар.