Средата на април. Малко селце в района на Харков, скрито зад гъсти и високи дървета. Изведнъж от храстите се чува шумолене. Няколко войници обособяват маскировъчна зона за тежка техника в „зелената зона“. – Здравей! – радостно ме поздравява мургав младеж в униформа на Националната гвардия – 22-годишен колумбиец с позивна „Сомбра“, което на испански означава сянка.
В момента е войник от 13-та бригада на Националната гвардия на Украйна „Харта“ . През февруари 2025 г. боецът измина повече от 11 000 километра от столицата на Колумбия Богота до Харков, за да се присъедини към Украинските сили за отбрана. Той научава за тази възможност от реклама в социалните мрежи. Преди това той е служил в колумбийските въоръжени сили в продължение на три години, участвайки в специални операции срещу местни бунтовници, нелегални имигранти и наркокартели.
От началото на войната много чужденци се присъединяват към украинската армия – европейци, британци, грузинци , американци, беларуси , австралийци. Според The Washington Post към края на февруари 2024 г. около 20 000 чуждестранни доброволци са се присъединили към украинските сили за отбрана .
В Международния легион на Главното разузнавателно управление служат граждани от над 55 страни по света , казва Владимир, представител на звеното, който помоли да не се разкрива фамилното му име. Чужденците могат да сключат договор с всяка част от въоръжените сили на Украйна, Националната гвардия и Държавната специална транспортна служба.
Тенденцията през последните години е, че латиноамериканци, предимно колумбийци, масово се набират в украинските отбранителни сили. Много от тях имат военен опит от гражданската война в Колумбия, която продължи повече от 50 години, докато страните в конфликта не подписаха мирно споразумение през 2016 г.
"Украинска правда" разследва как Украйна набира чужденци, какво ги мотивира да пътуват хиляди километри, за да се присъединят към украинската армия и какви проблеми срещат на различните етапи от службата.
Часовникът показва около 23:00 часа. В същото село в Харковска област е в сила строг режим на затъмнение. Прозорците на всяка къща са плътно покрити с черно фолио, но лампите все още светят в повечето от тях.
Набиращите на чужденци всъщност живеят в две часови зони - украинска и колумбийска (Киев е с 8 часа пред Богота), тъй като именно колумбийците най-често се свързват с тях за подписване на договор.
„Здравейте. Получих вашия контакт от познат, който се бие в Украйна. Готов съм да отида от Колумбия в Украйна. Искам да се присъединя към поделението“, е краткото съобщение на испански, което лидерът на групата за набиране на чужденци с позивна „Алекс“ получи в WhatsApp почти в полунощ. Казва, че всеки ден получава много такива писма. В момента има над сто бойци от чужбина, лъвският дял от които са латиноамериканци.
В момента един от най-ефективните методи за привличане на чужденци в отбранителните сили на Украйна е „от уста на уста“.
Как работи на практика: новобранците разказват на своите роднини и познати за условията на служба в украинската армия, финансовите и социалните „бонуси“, а понякога ги канят да се присъединят към тяхната част. Благодарение на това броят на чужденците в украинските части се увеличава.
Невинаги е било така. В началото на войната военни и ветерани от цял свят масово идват в Украйна. Много от доброволците разбират на място мащаба на руската инвазия, прекратяват договорите си и се прибират у дома.
За да се предотврати текучеството на персонала е необходимо да се променят подходите за набиране на чужди граждани в армията. Командирите започнаха да развиват набирането на чужденци и през пролетта на 2024 г. Върховната рада прие закон , който постановява, че такива бойци могат да прекратят договора си само след шест месеца непрекъсната служба.
– От самото начало на работа с чужденци използвахме познанства с украинци, които имат връзки, включително в страните от Латинска Америка. Намериха се желаещи да се присъединят към украинската армия и предложиха нашия батальон, - споделя собствения си опит с УП Андрий Ильенко, капитан от батальон "Свобода" от 4-та бригада на НГУ "Рубиж" .
От около година "Свобода" сключва договори с граждани на други държави. В момента в отряда се бият десетки чужденци, сред които отново преобладават колумбийци. Има и испанци и поляци.
– Украинските бандеровци се бият заедно с полските националисти. И всичко е наред - шегува се Иленко.
Друг често срещан метод за насърчаване на набирането на персонал е целевата реклама в социалните мрежи, насочена към чужденци. Ярки банери или видеоклипове в Instagram, YouTube, TikTok помагат за привличането на нови бойци в Силите за отбрана на Украйна, твърдят вербовчици.
Някои украински командири вербуват директно в чужбина. Така работи щурмова рота на 47-ма отделна механизирана бригада на Въоръжените сили на Украйна.
Някои от колумбийците, които са служили в поделението, но вече са се завърнали у дома, помагат за набирането на бойци в 47-ма мотострелкова бригада, разказва пред УП командирът на щурмова рота Хамлет Авагян. Когато се събира група латиноамериканци, желаещи да се бият в Украйна, войници от щурмова рота летят до Колумбия и провеждат подбор там. Тези, които не са подходящи, например по възраст или физическа годност, веднага се освобождават на място.
– У нас няма централизирано набиране на чужденци за служба в украинската армия. На Таймс Скуеър няма наборна палатка с украинския флаг. Никой от украинските военни не се разхожда из Ню Йорк и не раздава бонбони на потенциални кандидати, - шегува се Владимир, представител на Международния легион на украинските въоръжени сили, в разговор с украинската преса.
Сред легионерите на Главното разузнавателно управление, за разлика от много други части, има малко латиноамериканци. Вместо това има повече представители на западни страни - Великобритания, Германия, Франция, както и много беларуси, грузинци и ичкерийци.
ГУР подписва договори с латиноамерикански граждани само ако знаят английски. В крайна сметка в легиона няма моноетнически части. В същата група могат да се включат англичани, германци, поляци, американци, французи и украинци, които говорят свободно английски, защото битката се води на този език.
– Има мит, че легионът е пълен с наемници от бедни страни, които идват в Украйна, за да правят пари. Това не е истина. Всичко се свежда до логистиката.
Като цяло от момента, в който чужденецът пресече западната граница на Украйна до първото му участие във военни действия, може да минат два до четири месеца. Те започват да получават заплатата си веднага след подписване на договор – при равни условия с всички украинци.
Всеки от чужденците носи своите обичаи, традиции, език, култура и специални предпочитания към храната. Например, всички латино бойци се страхуват от украинската храна. Едва ли ще видите колумбиец или аржентинец да яде борш с понички. Предпочитат ориз с картофи и пиле.
Всеки чужденец има свои мотиви да влезе в украинската армия. За някои икономическият фактор е решаващ, особено когато става въпрос за граждани на бедни страни, включително Колумбия, където политическата и икономическа ситуация е нестабилна повече от половин век.
– В Украйна понякога получаваме шест пъти повече, отколкото в Колумбия. „Дойдох да се боря, за да подобря условията на живот на семейството си – искам да помогна на родителите си и на сина си“, казва колумбиецът Сомбра.
Защо латиноамериканците влизат в нашата армия? Първо, в Силите за отбрана на Украйна те имат постоянно висок доход и възможност да получат сержантска или офицерска длъжност.
Второ, латиноамериканците могат да получат разрешение за пребиваване в Украйна. Някои от тях искат да живеят тук, да отидат в Европа. Трето, те са привлечени от социални придобивки, включително за ветерани и семейства, - обобщава Алекс, ръководител на групата за набиране .
Освен това на фронта в Украйна те придобиват богат боен опит, който след това могат да използват в Латинска Америка - по време на работа в частни военни компании или структури за сигурност.
Изпълнителите от западния свят обикновено се интересуват по-малко от парите. Сред тях има много активни бойци или ветерани, които не са успели да постигнат успех във военните дела в родните си страни.
За такива военнослужещи центърът на света е в Украйна. Те прилагат своите умения и опит, чувствайки, че правят нещо много важно. На първо място, това е самоосъзнаването на мъжа .
Друга категория новобранци от западните страни са млади момчета на 18-19 години, които искат да докажат нещо на себе си.
„Определено не става дума за пари “, обяснява представител на Международния легион на ГУР.
Някои от чуждестранните военни се женят, докато служат в Украйна по време на войната. Сега основната им мотивация да се бият срещу Русия е семейството.
Какви проблеми възникват на различните етапи от набирането и службата на чужденци в Силите за отбрана.
Цената на пътуването от латиноамериканските страни до Украйна е до две хиляди евро. За да стигнат до украинската граница, латиноамериканците трябва да теглят заеми от банки или да заемат пари срещу високи лихви.
Повечето части на СОУ не рискуват да плащат билети за потенциални новобранци, защото няма гаранция, че след преминаване на някой от западните КПП кандидатите ще се бият в техните редици. Кандидатите могат да бъдат прихванати от други единици по пътя.
Вече в Украйна кандидатът може да не премине през комисия или да промени решението си да се присъедини към армията.
Въпреки това, някои командири, на свой собствен риск, лично купуват билети за новобранци от Латинска Америка.
Ротният офицер от 47-а бригада Хамлет Авагян дори продава собствената си кола, за да доведе група колумбийци в Украйна.
Кабинетът на министрите разреши на центровете за набиране на персонал да ги транспортират самостоятелно, като осигуряват настаняване и храна в Украйна. Разходите за това ще бъдат поети от бюджета на Министерството на отбраната.
– Много латиноамериканци вярват, че 100 000 „бойци“ са платени от НАТО, а не от Украйна. Бонусът се изчислява според времето на пряко участие в битки. Когато получат по-малко от "сто", например 70 хиляди, те си мислят, че сме им дали 70 хиляди, а останалите сме ги откраднали, - добавя началникът на батальона Баев.
Въпреки че финансовата мотивация не е определящ фактор за бойците от западните страни, те изискват дисциплина при плащанията - заплатите и бонусите трябва да се начисляват навреме.
Чуждият военен персонал има привилегията самостоятелно да определя условията си на служба . Те обикновено сключват договори с подразделения на украинските сили за отбрана за три години с опция за прекратяване след шест месеца. Но не всички чуждестранни новобранци следват това правило.
Обикновено частите на Украинските отбранителни сили, където се бият латиноамериканци, имат преводачи и испаноговорящи украинци. Но военните от СОУ определено учат амигосите на основни команди и ежедневни фрази на украинскои език, като "стани", "бягай", "плюс-плюс", "предай се".
– Какви думи или фрази на украински научихте по време на службата си в Силите за отбрана на Украйна? – питам старшия сержант от испаноговорящото чартърно звено „Гуахиро“.
„ Добро утро, добър вечер, майната ви “, смее се 35-годишният боец с позивна „Гуадани“.
Украинските командири, за да бъдат на една вълна с латиноамериканските войници, учат основни фрази на испански, споделя капитан Ильенко. Например „Buenos días, amigos“, „Buеnos noches, amigos“, „Vamos-vamos“, „Gracias“.
***
Слънцето залязва над хоризонта. 22-годишният новобранец Сомбра, заедно със своите другари, тръгва на първата си бойна мисия в Украйна.
Ангелина Страшкулич