НОВИНИ


Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен, подчерта образователният министър

11 2715 28.04.2025
Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен, подчерта образователният министър
Образователният министър Красимир Вълчев БГНЕС

"Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета "Добродетели и религии". Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Това, което предлагаме не е задължителна религия, а предлагаме един допълнителен час по възпитание в добродетели."


Това заяви днес пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос, свързан с това как може да се успокоят учениците и родителите по повод обявената идея за въвеждането на предмета "Добродетели и религии".

 



Имаме и организации, които дори отричат възпитателната функция в образованието, а тя трябва да се усилва във всеки един час, но с предлагането на този допълнителен час ние поставяме фокуса върху възпитанието. Традиционно всяка образователна система има за цел да възпитава в национално самосъзнание, в добродетели, в граждански ценности. В този час, който ние ще предложим, или в тази алтернативна програма за добродетели и етика, ще има етично възпитание, ще има възпитание в граждански ценности, ще има и формиране на исторически компетентности. До 8 май, както заявих, ще представим концепцията за програмата, каза образователният министър.

 

И в момента в българската образователна система се учи религия и това, което ние ще предложим, в никакъв случай не променя светския характер на образователната система, категоричен бе за пореден път министър Красимир Вълчев. Той отбеляза, че образователните системи във всички европейски страни, в които се учи религия, са светски. Светско образование не означава бездуховно образование, шансът на нашите деца да живеят в по-добро и хармонично общество е днес да усилим възпитателната функция, и то специално на възпитанието в добродетели. И в момента имаме познания за религиите, заложени в различни учебни програми. Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда за формирането на ценности чрез религията, коментира министър Вълчев.

 

Изучаването на добродетели и религии в българските училища беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката, която продължи повече от пет часа на 24 април в Националния дворец на културата.

 

Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, и ще предложим различна от сегашната - неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро, каза тогава пред журналисти на дискусията министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

 

На въпрос кога трябва да влезе предметът в сила, министърът тогава отговори, че ако говорим за първи клас, това зависи от много фактори и от това кога Народното събрание ще приеме промените, както и дали ще има стабилност в управлението. "По-реалистично е народните представители да приемат законопроекта, който ще предложим през следващия месец, да го приемат през есента. Това означава, че най-вероятно ще влезе през учебната 2026/2027 година за първи клас и началните учители могат да се обучат за половин година. Трябва да се въвежда поетапно и част от разговора ще бъде дали да обхване всички класове. Ние смятаме, че трябва да започне от първи клас. Ще публикуваме концепция до 7-8 май и ще я представим. Предметът ще е без оценка", каза на дискусията министър Вълчев.



Темата за религията днес беше коментирана от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, след като той участва в пресконференция с ректорите на техническите университети. Тя се състоя в Университета за архитектура, строителство и геодезия.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама