
Заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев предупреди, че новите членки на НАТО, като Швеция и Финландия, са се превърнали в потенциални цели за Москва и рискуват "ответни удари с ядрено оръжие" при евентуален военен сблъсък. Това съобщи руски агенции.
Изказването беше направено в рамките на лекция на просветителския форум "Знание. Първите", където Медведев определи риториката на западните лидери като "захласната русофобия по стари рецепти". По думите му, идеолозите на "колективния Запад" действат по предварително зададени схеми, наследени от Студената война, и според него промяна в този подход е "нереалистична в близко бъдеще".
Освен заплахите срещу новите членове на Алианса, Медведев интерпретира и последни изказвания на Доналд Тръмп като признание, че отговорността за войната в Украйна се носи от САЩ, Европа и самия Киев. По този начин той се опита да пренасочи вината за конфликта извън Русия.
Изявленията на Медведев идват на фона на продължаващото напрежение между Москва и Запада, като използването на ядрена реторика от страна на руски официални лица се засилва в контекста на войната в Украйна и разширяването на НАТО.
Скандинавските държави Швеция и Финландия официално се присъединиха към НАТО, поставяйки край на дългогодишния си неутралитет, именно заради опасения от руска агресия след началото на пълномащабната инвазия в Украйна.
В края на 2024 г. президентът Владимир Путин подписа актуализираната ядрена доктрина на страната, в която бе разширен списъкът с условия, при които е възможно Русия да нанесе ядрен удар. В новата версия се посочва, че Русия си запазва правото да използва ядрени оръжия в случай на агресия и от неядрена държава, ако тя е подкрепяна от ядрена сила.
Такава атака, включително ако е с конвенционално оръжие, ще се счита за съвместно нападение срещу Русия и може да доведе до ответен ядрен удар. Макар в текста да не се споменават конкретно държави, в контекста на войната в Украйна е ясно, че се имат предвид Украйна, която е неядрена държава, и нейните съюзници от НАТО (ядрените сили САЩ и Франция).
Според новата доктрина Русия може да използва ядрени оръжия, ако е налице „критична заплаха за суверенитета на Руската федерация и конвенционалните оръжия“. Какво се има предвид под „критична заплаха“, не е обяснено.
Експертът Павел Подвиг посочва, че в по-ранната версия се е говорило само за заплаха за „съществуването на самата държава“. На въпрос дали окупацията на части от руската област Курск от украинската армия или ракетните атаки с американско оръжие срещу руски летища представляват заплаха за териториалната цялост на Русия, Подвиг казва, че не е ясно какъв вид заплаха ще се счита за критична.
„Подобни неща умишлено не са дефинирани - в такива документи винаги се оставя място място за различни интерпретации“, казва експертът и дава пример с евентуална загуба на анексираните от Русия украински територии: „Москва би могла например да твърди, че това представлява критична заплаха за нейната териториална цялост, но тъй като никой в света не признава тези територии като част от Руската федерация, няма как това да се приеме като заплаха за руския суверенитет“.