Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза 100 дни от началото втория си мандат с митинг в щата Мичиган. Тръмп каза, че първите действия, които е предприел след връщането си в Белия дом са "революция на здравия разум" и че ще използва втория си мандат за да постигне "дълбока промяна".
"Това, на което светът стана свидетел през последните 14 седмици, е революция на здравия разум. Това е всичко. Без значение дали сте консерватори или либерали. Каквито и да сте, знаете за какво става въпрос. Става въпрос за здрав разум. Ние харесваме силните граници, доброто образование, ниските лихвени проценти. Харесва ни да можем да си купим хубава кола и да приспаднем лихвите по кредита. Това никога не се е случвало преди", заяви Доналд Тръмп.
Наслаждавайки се на възторжените овации на поддръжниците си, Тръмп похвали "най-успешните първи 100 дни на която и да е администрация в историята на страната ни", предадоха световните агенции.
Той заяви, че му липсва предизборната кампания с видимо удоволствие произнесе слово, което често звучеше по-скоро като реч на кандидат, отколкото на държавен глава.
Джо Байдън е "сънлив", медиите са "фалшиви", съдиите, които се противопоставят на него, са "комунисти", демократичните опоненти са "радикална левица", а приятелските страни "са ни злоупотребили повече от враговете ни в търговията", каза Тръмп.
Президентът обеща да сключи търговски споразумения, но не даде много подробности. И под възгласи "САЩ! САЩ!" той показа видеоклип с мигранти в белезници и окови, изведени от самолет, транспортирани с автобус и заснети на колене, докато им бръснеха главите, илюстрирайки своята спорна политика на депортиране.
Държавният глава отхвърли проучванията на общественото мнение, според които популярността му спада. Според "Галъп", Тръмп е единственият американски президент след Втората световна война, който след 100 дни на поста си има подкрепата на по-малко от половината общественост - 44%. Суровите мерки на Тръмп доведоха до драматичен спад в броя на мигрантите, които преминават нелегално в Съединените щати. Но противоречивите му икономически решения за налагането на драстични мита за вноса на стоки в САЩ направиха американската икономика уязвима и създадоха опасения за глобална рецесия.