
Испанският премиер Педро Санчес обеща да „стигне до дъното“ на безпрецедентното прекъсване на електрозахранването, което засегна Иберийския полуостров в понеделник. Енергийните оператори в Испания и Португалия пък изключиха възможността за кибератака.
Прекъсването на тока, което потопи градове в тъмнина и остави десетки хиляди пътници блокирани във влакове, по всяка вероятност е довело до смъртта на поне петима души в Испания. Семейство от трима души загина от предполагаемо отравяне с въглероден оксид, след като използвали генератор в северозападната част на страната. Жена почина във Валенсия, след като кислородният ѝ апарат спрял да работи. Друга жена загина в Мадрид при пожар, причинен от свещ, предаде The Guardian.
В изявление във вторник сутринта, след като електрозахранването бе възстановено и в двете страни, Санчес заяви, че макар да е все още твърде рано да се знае какво точно се е объркало с електроснабдяването, ще бъдат извлечени поуки, за да се предотвратят бъдещи мащабни прекъсвания.
„Ясно е, че това, което се случи вчера, не може да се повтаря“, каза той, като обяви създаването на комисия за разследване на инцидента, която ще разгледа и ролята на частните енергийни компании.
Премиерът заяви, че правителството му ще „стигне до дъното на този въпрос“, ще предприеме необходимите реформи и ще въведе нужните мерки, за да гарантира, че събитията от понеделник няма да се повторят.
Премиерът на Португалия, Луиш Монтенегро, заяви, че правителството му ще поиска от Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори на ЕС да извърши „независим одит на електросистемите на засегнатите страни, за да се установят напълно причините за тази ситуация“.
Въпреки че енергийните доставчици в Испания и Португалия заключиха, че не става въпрос за кибератака, Санчес отново подчерта, че „нито една хипотеза“ не се изключва, докато службите за разузнаване на страната продължават своите разследвания и анализи.
Премиерът също така предупреди хората да внимават с фалшивите новини, които все още циркулират, и отхвърли твърденията, че прекъсването на тока е резултат от решението на правителството да се откаже от ядрената енергия.
„Онези, които свързват този инцидент с липсата на ядрена енергия, или откровено лъжат, или показват невежеството си“, каза Санчес, добавяйки, че ядрената енергия „не е по-устойчива“ от други източници на електричество.
Не след дълго след неговото изявление, испанският Върховен наказателен съд – Аудиенсия Национал – обяви, че е започнало разследване, за да се установи дали не е било извършено „компютърно саботажен акт“ срещу „критична испанска инфраструктура“. Обявявайки разследването, съдия от съда каза, че кибертероризмът е „сред възможните обяснения“ за прекъсването.
Няколко часа по-рано обаче испанският електроенергиен оператор Red Eléctrica заяви, че прекъсването не е резултат от целенасочена атака.
Ръководителят на отдел „Услуги“ на оператора, Едуардо Прието, каза, че предварителните разследвания позволяват „да се изключи инцидент, свързан с киберсигурността“, като добави, че няма индикации за „каквото и да е проникване в контролната система на Red Eléctrica“.
Прието посочи два последователни инцидента – единият настъпил в 12:32 ч. в понеделник, а вторият – секунда и половина по-късно – които сочат към „откачване на генерация“, довело до прекъсване на подаването на електричество в целия полуостров. Системата е издържала на първия инцидент, но не и на втория. По думите му проблемът е възникнал в югозападна Испания, откъдето се произвежда голяма част от соларната енергия на страната.
Португалското правителство също изключи възможността за кибератака.
„В Португалия нямаме никаква информация, свързана с кибератака или враждебен акт на този етап“, заяви говорител на правителството пред CNN Portugal, като добави: „Изглежда се е случил проблем в мрежата за пренос на електричество [в Испания]“.
До късно във вторник сутринта всички електроподстанции в Испания отново работеха, а електрозахранването в страната бе напълно възстановено. От другата страна на границата в Португалия, операторът REN съобщи, че всички подстанции функционират нормално и че националната мрежа е „напълно стабилизирана“ към 23:30 ч. в понеделник.
В изявление във вторник сутринта испанската национална метеорологична служба Aemet изглежда изключи времето като възможна причина. „През деня на 28 април не бяха засечени необичайни метеорологични или атмосферни явления, нито внезапни промени в температурата в нашата мрежа от метеорологични станции“, се посочва в съобщението.
REN също така опроверга съобщение, разпространявано в социалните мрежи в понеделник, според което прекъсването се дължи на рядко атмосферно явление. Съобщението, написано на португалски, твърдеше, че сривът е причинен от „повреда в испанската електрическа мрежа, свързана с рядко атмосферно явление“.
„REN потвърждава, че не е издавала това изявление“, заяви говорител на компанията пред Agence France-Presse.
Всички летища в Испания работеха във вторник сутринта, но министерството на транспорта посъветва хората да се свържат с авиокомпаниите си, за да проверят евентуални промени и дали ще могат да стигнат до летищата с обществен транспорт.
Държавният железопътен оператор Renfe съобщи, че железопътната мрежа в страната, която бе силно засегната от прекъсването, постепенно се възстановява, но че локалните влакове остават спрени в региони като Мурсия, Естремадура и Андалусия.
Около 35 000 души бяха евакуирани от над 100 влака след прекъсването на електрозахранването в понеделник.
Мащабни сривове на електрозахранването са рядкост в Европа. През 2003 г. проблем с водноелектрическа линия между Италия и Швейцария причини прекъсвания на тока за около 12 часа, а през 2006 г. претоварена електрическа мрежа в Германия доведе до спиране на електричеството в части от страната, както и във Франция, Италия, Испания, Австрия, Белгия и Нидерландия.
Отдавна пренебрегваната мрежа от кабели, намотки и превключватели, която поддържа осветена Европа, най-накрая се озова в светлината на прожекторите — но по всички погрешни причини, пише Politico.
През последните години енергийните въпроси доминират европейската политика: Европейският съюз се отказа от вноса на руска енергия след нахлуването на Москва в Украйна и се отдалечи от изкопаемите горива в полза на по-чисти алтернативи.
Но вниманието на институциите беше насочено основно към произхода на тази енергия — от съюзнически или враждебни страни, от климатично устойчиви или вредни за планетата източници — вместо към това как електричеството циркулира. Енергийните мрежи на Европа обикновено бяха на заден план.
Иберийският полуостров има силно интегрирана електропреносна мрежа, която позволява редовен обмен на електричество между Испания и Португалия. Обикновено това повишава стабилността, но в понеделник то доведе до срив и в двете страни.
Макар и географски относително изолиран, полуостровът има няколко връзки с Франция. Кризата в понеделник не се разпространи отвъд Пиренеите, защото европейската мрежа е проектирана така, че при подобни случаи автоматично се прекъсва връзката — както стана между Испания и Франция.
Един от основните начини за предотвратяване на прекъсвания е чрез свързване на мрежите между държавите. „Интерконектността е от полза за всички“, заяви високопоставен представител на ЕС, като обясни, че връзките улесняват управлението при резки промени в търсенето. Също така, те предотвратяват разпространението на сривове, както се видя с автоматичното изключване между Испания и Франция.
ФрогНюз