
Икономиката на САЩ се сви в първите месеци от втория мандат на Тръмп, докато той налага агресивна търговска стратегия
Икономиката на САЩ се сви през първото тримесечие от втория мандат на Доналд Тръмп, който се стреми да наложи агресивна търговска стратегия, твърдейки че масовите мита върху вноса от целия свят ще укрепят американската икономика.
Брутният вътрешен продукт (БВП) – основен показател за цялостния икономически растеж – е спаднал с 0.3% през първото тримесечие на годината, след ръст от 2.4% през последното тримесечие на 2024 г. Това е първата икономическа контракция от началото на 2022 г., което поставя САЩ на ръба на техническа рецесия – обикновено определяна като две последователни тримесечия на отрицателен растеж, съобщава The Guardian.
Спадът в икономическата активност се случва на фона на силно влошаване на потребителските нагласи, които през април са се сринали с 32%, достигайки най-ниското си ниво от рецесията през 1990 г..
През първото тримесечие Тръмп прекарва голяма част от времето си, заплашвайки и временно въвеждайки мита върху Канада и Мексико, както и повишавайки митата върху вноса от Китай.
Само няколко дни след началото на второто тримесечие – което не е обхванато от настоящите данни за БВП – Тръмп нарежда още по-високи мита върху стоки от голяма част от света, преди да отмени увеличенията за всички държави с изключение на Китай. В момента САЩ налагат 10% универсално мито върху вноса от повечето държави, както и 145% мито върху китайския внос.
В отговор на силните колебания на фондовите пазари в САЩ, Тръмп временно отлага въвеждането на така наречените „реципрочни мита“ – до 49% върху определени страни, като ги спира за срок от 90 дни.
Все пак, той предложи облекчение за американските автомобилни производители, които бяха изправени пред 25% мито върху всички автомобилни вносни стоки, подписвайки указ, който позволява на компаниите да получат кредит при условие, че сглобяват автомобилите в САЩ, дори ако внасят части.
Миналата седмица пазарите отбелязаха ръст след изявление на Тръмп, че митата върху Китай – които вече включват изключения за някои електронни продукти – ще бъдат „значително намалени“ в хода на преговорите с Пекин. Той обаче подчерта, че митата няма да бъдат премахнати напълно. В отговор, Китай въведе 125% мита върху американски стоки.
Макар Белият дом в последните седмици да твърди, че митата са инструмент за преговори, световни лидери предупреждават, че ще отвърнат на удара, ако Тръмп продължи да оказва натиск чрез заплахи.
„Ако човек избере да мълчи, да се примири и да се свие, това само ще накара насилника да пробва докъде може да стигне“, заяви китайският външен министър Ван И в понеделник.
Тръмп е изключително чувствителен към критиките по отношение на митническата си политика и нейното въздействие върху икономиката. В един момент през последния месец той дори заплашва да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, след като Пауъл предупреждава, че митата на Тръмп може да доведат до постоянно увеличение на цените.
След като пазарите реагират негативно, Тръмп отстъпва и казва пред репортери, че „няма намерение“ да уволнява Пауъл.